• 1
  • 2
środa, 02 wrzesień 2015 12:49

Legendarna Augustowszczyzna

Napisał

Istnieje, choć zna ją niewielu. Przy końcu sezonu, gdy turyści opuszczają gród nad Nettą mając być może w pamięci posąg Gołej Zośki, warto wspomnieć, że nie tylko ona przeszła do legendy. Swoją historię posiada bowiem również Netta, źródło Stanisława pod Lipskiem, czy skarby ukryte na dnie Jeziora Białego.

Te starsze przekazywano ustnie, ale napotkamy je również wydane w publikacjach książkowych. Tym oto sposobem dowiemy się o Nettcie, która uratowała przed niedźwiedziem Zygmunta Augusta, a król nazwał jej imieniem rzekę oraz o mieszkającej w leśnej chacie córce rybaka imieniem Sajna. W poszukiwaniu lekarstwa dla ojca wyruszyła po magiczne ziele, lecz z łaski Króla Puszczy, została mianowana królową nadbrzeżnej wody żyjąc w jej falach. Na szlaku podróży Zygmunta Augusta z Augustowa do Grodna znajdziemy źródło, przy którym monarcha zwykł ponoć gasić pragnienie. Mawiano też, że obraz Matki Boskiej na ołtarzu głównym kościoła w Krasnymborze nie daje się kopiować. Podobno żadna z wykonanych reprodukcji nie przypominała oryginału. Legendy doczekał się nawet kamień w kształcie siodła leżący na łące Źródło w Sztabinie. Wieść głosi, że spadł z konia, którym diabeł uprowadził w zaświaty właściciela ziemskiego Bartłomieja Biebrzańskiego. Nad Jeziorem Białym, jak mówi opowieść, stał kościół ale zapadł się pod ziemię. Legenda głosi, że rybacy zarzucając sieci wyciągnęli spory ciężar, lecz opadł on na dno na dźwięk wypowiedzianego przez jednego z nich przekleństwa. Były to dzwony kościelne, zaś sam rybak mógł zbawić wszystkich zatopionych, gdyby nie zaklął. Ponieważ to jednak uczynił, sam został porwany w głębinę i dzwonów od tamtej pory już nikt nie wyciągał. Niekiedy tylko ponoć słychać od strony jeziora jakieś jęki niesione wiatrem. Kto wie, może czyjeś ucho i dzisiaj zdoła je wychwycić. Zwłaszcza teraz, kiedy zbliżają się jesienne niepogody. A samych legend warto poszukać, bowiem jest ich znacznie więcej. I całkiem możliwe, że z czasem pojawia się kolejne.

Przy tworzeniu tekstu korzystaliśmy z publikacji "Legendy, podania i baśnie Suwalszczyzny" w wyborze Janusza Kopciała

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.