• 1
  • 2
  • 3
poniedziałek, 07 wrzesień 2015 11:59

Przystanek Historia

Napisane przez Tomasz Danilecki

Otwarcie kolejnego "Przystanku Historia" – Suwałki, 8 września 2015.

Po Białymstoku i Sokółce kolejne stałe miejsce spotkań historycznych otwiera – tym razem w Suwałkach – Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej białostockiego IPN. Raz w miesiącu, zawsze o godz. 17 w Muzeum Okręgowym w Suwałkach (ul. Kościuszki 31), prezentowane będą wykłady, prelekcje, filmy i dyskusje dotyczące najnowszej historii Polski i regionu. Tegoroczny sezon spotkań zainauguruje pokaz filmu "Honor Generała" w reżyserii Joanny Pieciukiewicz (TV Polonia 2007). Projekcję poprzedzi komentarz historyczny Pawła Kalisza z białostockiego Oddziału IPN. Wstęp na wszystkie spotkania wolny.

Postać generała Stanisława Sosabowskiego jest bliższa Holendrom niż młodym Polakom. To Holendrzy przywrócili mu i jego brygadzie honor. Ale wydarzyło się to dopiero u progu XXI wieku. W czasach powojennych był przez 5 dni w tygodniu prostym Stanem, szeregowym pracownikiem w fabryce, a tylko podczas weekendów w czasie spotkań kombatanckich zakładał mundur polskiego generała. Jakich działań było trzeba, by generałowi pośmiertnie przyznać holenderski Order Brązowego Lwa, a królowa Beatrix odznaczyła najwyższym holenderskim odznaczeniem wojennym – Orderem Wojskowym im. Króla Willema I – sztandar jego brygady? O tym opowiada film Joanny Pieciukiewicz.

Zapraszamy!

Tomasz Danilecki

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot