• 1
  • 2
piątek, 11 wrzesień 2015 14:02

Kulinarne tradycje

Napisał

Słynne kartacze, które można spotkać w prawie każdym miejscu, gdzie serwuje się dania z naszego regionu, to nie wszystko. Rodzima kuchnia augustowszczyzny i suwalszczyzny oferuje ich znacznie więcej. Warto wiedzieć czym możemy się pochwalić i podać na stół ze świadomością dobrego smaku i wieloletniej tradycji.

To idzie na zdrowie, co smakuje- głosi znana zasada. Tłusta i ciężkostrawna kuchnia augustowszczyzny, mająca też wiele wspólnego z tradycjami litewskimi, wykluczała dietetyków. A jednak prawdziwych amatorów znajduje do dziś.

Do naszych największych przysmaków należy babka ziemniaczana z cebulką, kawałkami szynki lub kiełbasy, podawana na gorąco ze skwarkami czy też na zimno z mlekiem. Spotykane gdzieniegdzie soczewiaki, przyrządzane na różne sposoby, to również lokalny specjał. Alternatywą dla nich mogą być kakory z ziemniaków, polewane bitą śmietaną lub tłuszczem z wędzoną słoniną. Z tą ostatnią podawano popularne zacierki z mąki na mleku. Towarzyszyła im nieodłączna pajda chleba grubo posmarowana masłem własnej roboty.

Od sąsiadów lub pod ich wpływem na nasze stoły trafił chłodnik litewski, bliny litewskie czy barszcz ukraiński, który choć potrawą regionalną nie jest, zyskał sobie wyjątkową popularność.

Pozostał jeszcze sękacz, o którym mówi się, że stanowił składnik prowiantu już podczas bitwy pod Grunwaldem. Jakby nie było, dziś to prawdziwy symbol kulinarny wschodniej Polski.

Przez lata zmienił się jedynie sposób przyrządzania niektórych potraw. By odnaleźć oryginalne przepisy niejednokrotnie trzeba poświęcić sporo wysiłku. Znawcy twierdzą, że nie będzie to czas stracony.

Więcej w tej kategorii: « Przystanek Historia Zawyły syreny »

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.