• 1
  • 2
czwartek, 17 wrzesień 2015 13:16

Zawyły syreny

Napisał

Jak w wielu innych miastach w Polsce, także w naszym mieście o godz 12.00 rozbrzmiały syreny alarmowe upamiętniające 76. rocznicę agresji sowieckiej na Polskę. To właśnie tego dnia Sowieci najeżdżając na nasz kraj w 1939 r. złamali obowiązujące układy pokojowe przesądzając ostatecznie o wyniku wojny z Niemcami.

W myśl tajnego porozumienia Ribbentrop-Mołotow Armia Czerwona przekroczyła granice Polski. Jak dowodzi Maciej Zakrocki z portalu "polityka.pl": "Rosjanie nie mieli wątpliwości co do słuszności tej decyzji, raczej czekali na określony splot wydarzeń, który uczyniłby ich akcję jak najbardziej bezpieczną". Stalin uznał, że takim sposobem łatwo uda mu się odsunąć niebezpieczeństwo ze strony Niemiec, a jednocześnie zdobyć terytorium nieprzygotowanego na podobny bieg wypadków państwa polskiego. Zaatakowano bez wypowiedzenia wojny. Wprowadzono do kraju ponad 4 tysiące czołgów, 1800 samolotów i prawie 2 miliony żołnierzy. W konsekwencji do niewoli sowieckiej trafiło ponad pół miliona żołnierzy polskich. Ponad milion obywateli czekały masowe deportacje. Ostatni żołnierze sowieccy stacjonujący w kraju opuścili go 17 września 1993 roku.

To jeden z nielicznych przypadków, kiedy syreny alarmowe używane są w innym celu niż powiadamianie o realnym zagrożeniu. Alarm emitowany jest w postaci ciągłego sygnału trwającego przez trzy minuty.

Więcej w tej kategorii: « Kulinarne tradycje Augustów dorożek »

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.