• 1
  • 2
piątek, 25 wrzesień 2015 19:06

Bohater z Olszanki

Napisał

Witold Urbanowicz był jednym z najlepszych polskich pilotów myśliwskich, dowódcą słynnego dywizjonu 303. Niewielu wie, że urodził się niedaleko Nowinki w Olszance. Tam do niedawna mieszkała jego rodzina, a w szkole podstawowej mieści się poświęcona mu izba pamięci.

Urodził się 30 marca 1908 roku. Karierę wojskową rozpoczął w 1925 (Korpus Kadetów w Chełmnie). W 1939 przez Bejrut i Marsylię dotarł do Wielkiej Brytanii, gdzie odradzało się polskie lotnictwo. W 1940 trafił do 303 Dywizjonu Myśliwskiego im. Tadeusza Kościuszki, nad którym szybko objął dowództwo. W uznaniu zasług otrzymał Srebrny Krzyż Orderu Virtuti Militari. Zestrzeliwując 15 samolotów Luftwaffe okazał się jednym z najskuteczniejszych pilotów w Bitwie o Anglię. To m.in. o nim Churchill powiedział: "Nigdy w dziejach ludzkich konfliktów tak wielu nie zawdzięczało tak wiele tak nielicznym". Urbanowicz walczył również na froncie chińsko-japońskim w brygadzie tzw. "Latających Tygrysów", czterokrotnie odznaczono go Krzyżem Walecznych.

Rodzinną Olszankę odwiedził po raz pierwszy w 1947 roku. Kika dni później zatrzymał go Urząd Bezpieczeństwa Publicznego. Do ojczyzny wracał kilkakrotnie po 1989 roku. Zmarł nagle w Nowym Jorku w 1996.

W 2006 roku szkoła podstawowa w Olszance otrzymała jego imię. W budynku szkoły mieści się izba pamięci poświęcona bohaterowi. W ostatnich latach odwiedził ją syn Urbanowicza na stałe mieszkający za granicą. W tym roku powstał film Tomasz Magierskiego, nowojorczyka z Podhala, "Piloci" o losach trzech głównych bohaterów eskadry: Kanadyjczyka Johna Kenta, brytyjskiego dowódcy skrzydła "A", Mirosława Ferica, kronikarza dywizjonu, i właśnie Witolda Urbanowicza, polskiego dowódcy.

Warto odwiedzić zatem Olszankę, choćby po to, by zapoznać się z kolekcją eksponatów i historią legendarnego lotnika.

Więcej w tej kategorii: « Augustów dorożek Ateny i Augustów »

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.