• 1
  • 2
poniedziałek, 28 wrzesień 2015 14:37

Ateny i Augustów

Napisał

Niedaleko Augustowa, otoczona lasami tuż nad brzegiem jeziora Blizno leży wieś Ateny. Skąd wzięła się jej nazwa, wie jednak niewielu. Podobnie jak o tym, że i wieś i znajdujący się tuż obok kapliczki na augustowskim cmentarzu charakterystyczny grób są ze sobą powiązane.

Wieś Ateny liczy kilkanaście domów skupionych na wzniesieniach, opasują ją lasy a od południowego wschodu ogranicza tarcza jeziora Blizno. Choć sama miejscowość nie rzuca się w oczy, okoliczne tereny zachęcają amatorów pieszych i wodnych wypadów turystycznych. Poruszając się od Augustowa przez Przewięź w kierunku Nowinki oraz w sąsiedztwie jeziora będziemy mieli okazję do obcowania z wyjątkowym pięknem przyrody i trochę czasu na refleksję.

Legenda mówi, że właściciel wsi był Grekiem posiadającym żonę Atenę, na której część nazwał leżący w pięknej okolicy zakątek. W rzeczywistości jej nazwa wiąże się z Żydem S. Ch. Szteygmanem mieszkającym w miejscowości Walne. W 1837 r. ochrzcił się nazwiskiem Augustyn Ateński. Dzierżawił "kolonię" Małe Walne, po pewnym czasie także jezioro Blizno. Zmienne koleje losu przyniosły wiele zmian i decyzji administracyjnych, niemniej Małe Walne do dzisiaj pozostały już Atenami.

Na augustowskim cmentarzu spoczywa żona jego syna – Kamilla z Medunieckich. Historyczny już grób przy kapliczce z okazałą "ułamaną" kolumną zwraca uwagę przechodzących. Jednak historii, jaką opowiada, dotychczas nie udało nam się odkryć.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.