• 1
  • 2
sobota, 03 październik 2015 13:00

Pozwolili wybrzmieć historiom

Napisała

Bartosz Jastrzębski i Maciej Skawiński, autorzy (wspólnie z Jędrzejem Morawieckim) świeżo wydanego reportażu "Jutro spadną gromy", w którym mierzą się z mitem cudowności Podlasia, byli gośćmi Miejskiego Domu Kultury w Augustowie. Na zorganizowanym przez APK spotkaniu opowiadali o różnych odcieniach tego regionu i przyczynach ponownego zachłyśnięcia się tematem.

– Temat Podlasia nie był dla nas tematem nowym. Ale musiał upłynąć odpowiedni czas i musiały nastąpić odpowiednie okoliczności, żebyśmy mogli pracować wspólnie nad książką – zaznaczył na wstępie Bartosz Jastrzębski, na co dzień wykładowca w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego. – Jest ona w pewnym sensie zwieńczeniem tych naszych zainteresowań z lat wcześniejszych, zwieńczeniem, co nie znaczy, że konkluzją ostateczną – dodał. To także pytanie, co dalej, które może sugerować tytuł. – Poprzez ten tytuł chcieliśmy wskazać na pewną wątpliwość, czy rzeczywiście jutro spadną gromy, czy ten świat, to Podlasie, w ciągu następnych kilkunastu lat zmieni swoje oblicze – wyjaśnił autor.

Jak wspomniał, zainteresowanie Podlasiem zaczęło się dla niego od zachwytu nad nie przekształconym i bogatym środowiskiem przyrodniczym. Potem doszedł do tego aspekt kulturowy. Maciej Skawiński, którego fotografie ilustrują podjętą narrację, stwierdził zaś, że w jego wypadku najbardziej podziałała przestrzeń, dająca możliwość "luźnego puszczenia myśli", i ludzie – zwłaszcza rodzaj ciepła, którego człowiek doświadcza poznając ich. To właśnie oni, ich postrzeganie świata, wydają się w tej książce najważniejsze.

– Oni są tą książką – podkreślił Bartosz Jastrzębski wspominając o rozmowach przeprowadzonych na rzecz reportażu z szeptuchami, pustelnikiem, ojcem Gabrielem i pozostałymi osobami przewijającymi się w narracji. – Pozwoliliśmy wybrzmieć ich historiom. Historiom, w których ten duch Podlasia, czy to, co ja nazywam światłocieniami Podlasia, się w jakiś szczególny sposób odbija – stwierdził.

– Bardzo można się z tymi ludźmi spotkać w tej książce – dodał w podsumowaniu rozmowy prowadzący ją Radosław Nowacki. I do takiego właśnie spotkania w imieniu autorów zachęcamy.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.