• 1
  • 2
  • 3
środa, 22 czerwiec 2016 13:26

Augustów na starej fotografii

Napisane przez IT

Prawdziwą gratką dla miłośników historii Augustowa jest możliwość przekonania się jak wyglądało miasto kilkadziesiąt lat temu. Dzięki Narodowemu Archiwum Cyfrowemu każdy, zupełnie za darmo, może podziwiać m.in. przedwojenną panoramę grodu nad Nettą.

Narodowe Archiwum Cyfrowe nie tylko gromadzi, opracowuje oraz konserwuje fotografie, filmy i nagrania dźwiękowe, które wchodzą w skład państwowego zasobu archiwalnego, ale także udostępnia i promuje archiwalia w sieci. Na stronie internetowej tej instytucji, w serwisie Audiovis (https://audiovis.nac.gov.pl) publicznie dostępna jest część materiałów archiwalnych, w tym zdjęcia i nagrania dźwiękowe z Augustowa.

W tej chwili udostępniono online trzydzieści dwie czarno-białe fotografie miasta z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Zdjęcia przedstawiają przede wszystkim piękno krajobrazu – panoramę Augustowa, Kanały: Bystry i Augustowski wraz ze śluzą, staw hodowlany, widok na jezioro Necko czy drogę do Suwałk. Znajdziemy też różne ujęcia najstarszych hoteli – Oficerskiego Yacht Klubu i Domu Turysty (obecnie hotelu Hetman) a także sceny z życia społecznego miasta – harcerzy podrzucających kolegę świętującego imieniny czy uroczystości rocznicowe 1. Pułku Ułanów Krechowieckich.

Teraz każdy, bez wychodzenia z domu, może przekonać jak prawie sto lat temu wyglądał Augustów i jak bardzo na przestrzeni lat miasto zmieniło swoje oblicze.

Zdjęcie: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot