• 1
  • 2
  • 3
czwartek, 14 lipiec 2016 16:31

Nie tylko Obława Augustowska

Napisane przez IT

Lipiec na kartach historii XX wieku zapisał się Polakom krwawymi wydarzeniami. W lipcu obchodzimy 71 rocznicę Obławy Augustowskiej, w lipcu przypada także 73 rocznica Rzezi Wołyńskiej. Senat postuluje by dzień 11 lipca ustanowić Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP.

W przyjętej 7 lipca uchwale Senatu RP w sprawie oddania hołdu ofiarom ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich na obywatelach II Rzeczypospolitej w latach 1939–1945 czytamy:
– W lipcu 2016 roku przypada 73. rocznica apogeum fali zbrodni, której na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej dopuściły się Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) i Ukraińska Powstańcza Armia (UPA) oraz SS „Galizien” i ukraińskie formacje kolaboranckie. W wyniku ludobójstwa w latach 1939–1945 zamordowanych zostało sto kilkadziesiąt tysięcy obywateli II RP. Ich dokładna liczba do dziś nie jest znana, a wielu z nich wciąż nie doczekało się godnego pochówku i upamiętnienia. W rzeziach oprócz Polaków ginęli także Żydzi, Ormianie, Czesi, przedstawiciele innych mniejszości narodowych, a także Ukraińcy starający się pomóc ofiarom. To tragiczne doświadczenie powinno być przywrócone pamięci historycznej współczesnych pokoleń.

W związku z powyższym „Senat Rzeczypospolitej Polskiej postuluje, aby Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił dzień 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP”.

Data 11 lipca nie jest przypadkowa – tego dnia, w tzw. Krwawą Niedzielę ukraińscy nacjonaliści dokonali masowej eksterminacji ludności polskiej w ponad stu miejscowościach ziemi wołyńskiej (głównie powiatach włodzimierskim i horochowskim). W kilku przypadkach zbrodni dokonano podczas mszy w kościołach. Ofiary torturowano i mordowano z wielkim okrucieństwem, nie oszczędzając dzieci, kobiet i starców. Wsie zostały ograbione i spalone. W kolejnych dniach masakry były kontynuowane. Ocenia się, że w lipcu 1943 roku wymordowano siedemnaście tysięcy Polaków, co stanowiło kulminację czystki etnicznej na Wołyniu.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot