• 1
  • 2
niedziela, 11 wrzesień 2016 19:14

Śladami dawnego Lipowca

Napisane przez RED

Z okazji obchodów 100-lecia Lipowca, jednej z augustowskich dzielnic, została otwarta wystawa plenerowa poświęcona historii tego miejsca. Składają się na nią fotografie z dawnych lat zebrane w tematyczne plansze oraz dopełniający je rys historyczny.

Wystawę można oglądać przy Szkole Podstawowej nr 6. Obrazuje m.in. losy działającego niegdyś w dzielnicy tartaku. Sporo znajdziemy na niej zdjęć przedstawiających robotników przy trakach, spław drzewa, wyciągi kłód, ogromne hale tartaczne. Są też fotografie ukazujące piękno krajobrazu, drewnianą architekturę tej części Augustowa oraz urokliwe zakątki leżące nad jeziorem Białym, jak plaża na Lisim Ogonie czy Zatoka Orzechówka, gdzie rozgrywano Mistrzostwa Polski w jeździe szybkiej na lodzie. Opisy pozwalają zaś przypomnieć czym były wczasy wagonowe i gdzie kręcono sceny do filmu "Ostatni strzał".

Jak zauważył obecny na uroczystym otwarciu wystawy burmistrz miasta, Wojciech Walulik, wystawa ma nie tylko wymiar informacyjny, lecz także artystyczny, i pozwala doszukiwać się przeżyć, wspomnień. O te dwie strony bardzo skrupulatnie zadbali jej twórcy, zwłaszcza trzymająca pieczę nad projektem Anna Guzewicz, która zdradziła, że pomysł przedstawienia dziejów Lipowca pojawił się już trzy lata temu. Wtedy nie udało się go zrealizować. Dobrze więc, że nadarzyła się okazja, by do niego wrócić.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.