• 1
  • 2
  • 3
  • 4
piątek, 21 październik 2016 15:33

Augustowskie cerkwie

Napisane przez  IT

Na przestrzeni wieków istniały w Augustowie trzy świątynie prawosławne, wpisane niemal od początku istnienia miasta w jego krajobraz religijny. Dwie z nich można już tylko zobaczyć na starych zdjęciach z okresu międzywojennego, trzecia została przekazana katolikom i istnieje do dnia dzisiejszego.

Najstarszą augustowską świątynię wyznania prawosławnego zlokalizowano na przedmieściach miasta, na górce u zbiegu ulic Cerkiewnej (zwanej też Ruską) i Koziej, z malowniczym widokiem na płynącą nieopodal rzekę Nettę. Obecnie to teren boiska byłego Gimnazjum nr 1 na rogu ulic Sienkiewicza i Hożej. Drewniana, początkowo niewielka cerkiew (mogąca pomieścić zaledwie około pięćdziesieciu wiernych) pod wezwaniem Matki Boskiej (później przemianowana na Przemienienia Pańskiego, a następnie na Kazańskiej Ikony Matki Bożej) stała w tym miejscu nieprzerwanie, choć kilkukrotnie była remontowana czy przebudowywana, od 1569 roku do 1915 roku. W czasie wojny Niemcy przekształcili sporych już rozmiarów świątynię, bo mogącą zmieścić ponad czterystu wiernych, na kuźnię. Ostatecznie najstarsza augustowska cerkiew, opuszczona i mocno zdewastowana, została rozebrana rok przed wybuchem drugiej wojny światowej. A w 1941 roku wyrównano teren, nie pozostawiając śladu po górce cerkiewnej.

Historia drugiej prawosławnej świątyni w Augustowie sięga ostatnich dziesięcioleci XIX wieku i czasów rosyjskiego panowania. Rozwój miasta gubernialnego, jakim był Augustów, pociągał za sobą napływ ludności, w tym także wyznawców prawosławia. Dotychczasowa drewniana cerkiew Kazańskiej Ikony Matki Bozej nie wystarczała potrzebom rozwijajacej sie parafii. Nowa, murowana cerkiew świętych apostołów Piotra i Pawła stanęła w centrum miasta, na głównym placu Bazarnym (dziś park miejski na Rynku Zygmunta Augusta). Jej złota kopuła i dzwonnica nad wejściem wybijały sie ponad konary drzew. Wybudowana w trzy lata przez budowniczych z Górnego Śląska, wyświęcona w 1884 roku, mogła pomieścić ośmiuset wiernych. Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę świątynia została w 1921 roku zajęta pod kościół garnizonowy 1. Pułku Ułanów Krechowieckich. By zatrzeć czasy rosyjskiego panowania w Augustowie zostala w ciągu trzech dni 1926 roku rozebrana a cegłę wykorzystano do budowy Seminarium Nauczycielskiego. Namacalną pamiatką po świątyni jest biały budyneczek (w którym mieści się biuro podróży) na skraju parku miejskiego.

Trzecia augustowska prawosławna świątynia istnieje do dziś. Dawna cerkiew garnizonowa, świętego Mikołaja Cudotwórcy, skupiała stacjonujące za miastem wojsko rosyjskie. Po odzyskaniu niepodległości została adaptowana przez katolików i jest siedzibą parafii pw. Matki Boskiej Częstochowskiej na osiedlu Koszary. Bryła świątyni uległa przeobrażeniom – usunięto kopułę i dzwonnicę, dodano w zamian typową dla obrządku rzymsko-katolickiego wieżę.

Komentarze  

#1 Marek 2016-10-21 21:15
Zdjęcie z lat 20-tych: od kościoła w prawo w oddali cerkiew św. Piotra i Pawła, a bliżej drewniana Kazańskiej Ikony MB
https://audiovis.nac.gov.pl/obraz/14566/ea5a82ee9af21dee23503d0ca52a979d/
Cytować

Dodaj komentarz

Jeżeli dodajesz komentarz jako "gość", pamiętaj że przed publikacją musimy go zatwierdzić (co może trochę potrwać).

Nie chcesz czekać na zatwierdzenie komentarza? Zaloguj się, wtedy komentarze będą publikowane automatycznie od razu po ich dodaniu przez Ciebie.


Kod antyspamowy
Odśwież

^ REKLAMA ^

Publikacje wg daty:

« Wrzesień 2017 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Zajazd WIWA
Inter Meble
^ REKLAMA ^
Profensa
Esotiq
KA-MIX
Kreator Mody
^ REKLAMA ^