• 1
  • 2
  • 3
  • 4
niedziela, 30 październik 2016 20:30

Szczupak Naczelnika

Napisane przez  AS

Obecnie, aby wyłowić z augustowskich jezior porządną rybę trzeba mieć anielską cierpliwość i bardzo dużo czasu. Wiedzą o tym doskonale miejscowi wędkarze oraz wędkujący turyści. Nawet opowieści typu: "przed wojną to panie ryby były, a nawet i za PRL-u" słychać już coraz rzadziej, bo i ludzi pamiętających złote lata wędkowania pozostało niestety niewielu. Pomimo jednak bezdyskusyjnych różnic w rybostanie, problem łatwego i przyjemnego połowu za bardzo na przestrzeni lat się nie zmienił.

Jak możemy wyczytać za sprawą pana Antoniego Remiesza, wspominającego początki zorganizowanego wędkarstwa w naszym regionie, w 1935 roku odwiedził augustowskich kawalerzystów sam Józef Piłsudski. Aby wodzowi umilić pobyt i dostarczyć niezapomnianych wrażeń, postanowiono rejs statkiem po Necku uatrakcyjnić wędkarską przygodą. Marszałkowi wręczono bambusową wędkę z zahaczoną płotką, której zadaniem było zwabienie dorodnego szczupaka. Ponieważ drapieżniki nie rwały się do ataku, Piłsudski zapragnął zapalić papierosa. Na to tylko czekała towarzysząca mu świta oraz specjalnie dokoptowany znawca wędkarstwa, niejaki Wojciech Paciukanis. Podczas gdy genralicja dodatkowo odwracała uwagę Naczelnika przelotem łabędzi, pan Wojciech wyjął z ustawionej na pokładzie beczki pełnej wody specjalnie przetrzymywanego szczupaka, wbił haczyk i wpuścił do jeziorowej toni. Pojedynek z walczącą rybą zakończył już osobiście dostojny gość.

Tak więc wyciągając wnioski z historycznych wspomnień, jeśli wybierać się na augustowskie ryby to tylko ze świtą. Najlepiej złożoną ze sprawdzonych i oddanych przyjaciół.

Dodaj komentarz

Jeżeli dodajesz komentarz jako "gość", pamiętaj że przed publikacją musimy go zatwierdzić (co może trochę potrwać).

Nie chcesz czekać na zatwierdzenie komentarza? Zaloguj się, wtedy komentarze będą publikowane automatycznie od razu po ich dodaniu przez Ciebie.


Kod antyspamowy
Odśwież

^ REKLAMA ^

Publikacje wg daty:

« Wrzesień 2017 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Zajazd WIWA
Inter Meble
^ REKLAMA ^
Profensa
Esotiq
KA-MIX
Kreator Mody
^ REKLAMA ^