• 1
  • 2
czwartek, 03 listopad 2016 21:21

Rocznik 1610

Napisane przez KA

Wprawdzie nie powala wielkością, nie onieśmiela przepychem, nie przykuwa wzroku ornamentyką. Kościół św. Anny w Kamiennej Starej, bo o nim mowa, jest jednak wyjątkowym obiektem – z racji swojego wieku. To najstarszy drewniany zabytek sakralny na Podlasiu, datowany na początek XVII stulecia.

Podczas jesiennych wycieczek po okolicy warto na chwilę zboczyć do sąsiedniego powiatu. Około 40 kilometrów na południowy wschód od Augustowa w powiecie sokólskim, gminie Dąbrowa Białostocka, w niewielkiej miejscowości Kamienna Stara stoi licząca sobie ponad 400 lat drewniana świątynia. Szczęśliwie omijały ją dziejowe zawieruchy, dzięki czemu, choć wielokrotnie remontowana (przez lata zmieniało się pokrycie dachowe – od strzechy po obecny gont), zachowała do dzisiaj pierwotną drewnianą konstrukcję, formę i wystrój, nawiązujące do średniowiecznych budowli sakralnych.

Z rozwiązań architektonicznych mamy tu najprostszy, jednonawowy układ przestrzenny z trójbocznie zamkniętym prezbiterium i stromy wielopołaciowy dach. Wewnątrz kościoła mieści się wsparty na dwóch słupach chór. Na drewnianym polichromowanym ołtarzu w formie tryptyku, w którego polu głównym znajduje się obraz św. Anny, widnieje data 1610. Wśród zabytkowych elementów wyposażenia świątyni jest też kamienna chrzcielnica z wyrytą datą 1609.

Trzeba zaznaczyć, że ten wiekowy kościółek początkowo pełnił rolę dworskiej kaplicy. Ufundował ją ród Wiesiołowskich, którego przedstawiciele mieli w Kamiennej swoją rezydencję. W informacjach o zabytku można też znaleźć wzmiankę wskazującą na inny charakter budowli – miała to być rzekomo kaplica pokutna. Miejscowa legenda wiąże jej powstanie z tragedią, jaka wydarzyła się w majątku. Głosi, że dworskie psy zagryzły chłopską córkę, kiedy ta wracała z dworu do domu. W ramach pokuty i zadośćuczynienia rodzinie zmarłej właściciel posiadłości i agresywnych zwierząt w miejscu, w którym doszło do nieszczęścia, wystawił kaplicę. Dziewczynce było na imię Anna, stąd na patronkę kaplicy wybrano właśnie tę konkretną świętą.

Warto dodać, że w pobliżu kościoła jest grób, w którym spoczywają prochy zmarłego na emigracji a pochodzącego z Kamiennej Starej gen. Nikodema Sulika, jednego z polskich dowódców w bitwie pod Monte Cassino, i jego żony Anieli. Zostały one sprowadzone z Londynu w 1993 roku i złożone w ojczystej ziemi.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.