• 1
  • 2
  • 3
wtorek, 13 grudzień 2016 19:43

W blasku choinki

Napisane przez  KA

– Pamiętam jeszcze z dzieciństwa woskowe świeczki mocowane klipsami do świerkowych gałązek bożonarodzeniowego drzewka. Zapalano je na kwadrans, dwa, by można było nacieszyć się blaskiem choinki. Zostawienie ich bez nadzoru groziło pożarem, więc zawsze ktoś przy drzewku czuwał. Potem zastąpiły je elektryczne lampki w kształcie świec.

Tego typu wspomnienia można jeszcze usłyszeć w prawie każdym domu. A gdy pamięć zawodzi, wystarczy podeprzeć się zdjęciami ze starych albumów. Nie trzeba wcale sięgać daleko w przeszłość. Jeszcze w latach 80. i wczesnych 90. światełka umieszczane na choince, choć już elektryczne, nie migały jak dziś, a świeciły światłem ciągłym, zwykle jednokolorowym, wydobywając z mroku porozwieszane wśród zielonych igieł przeróżne ozdoby: ręcznie zdobione szklane bombki (te tradycyjne, okrągłe, i te bardziej wymyślne, na przykład w kształcie szyszek), papierowe ptaszki ze skrzydłami ze złożonych w harmonijki wycinanek, bibułkowe łańcuchy, pawie oczka, słomiane gwiazdki, zawinięte w błyszczące pazłotka lizaki, czerwone jabłuszka... Nie mogło zabraknąć również tzw. anielskich włosów – cienkich, lśniących, srebrnych nitek z tworzywa sztucznego, które delikatnie zarzucało się na gałęzie drzewka. Była też wata imitująca śnieg. Czubek choinki wieńczyła gwiazda, na pamiątkę gwiazdy betlejemskiej.

Jak teraz stroimy świąteczne drzewka? Czy zdarza nam się wieszać ręcznie robione zabawki? A może ktoś zachował pamiętające dawne czasy ozdoby, które, choć lekko poszarzałe czy nieco nadtłuczone, wciąż znajdują swoje miejsce na choince? Jedno jest pewne – bez względu na styl przybrania dzięki udekorowanemu drzewku wprowadzamy do domu magię świąt.

Dodaj komentarz

Jeżeli dodajesz komentarz jako "gość", pamiętaj że przed publikacją musimy go zatwierdzić (co może trochę potrwać).

Nie chcesz czekać na zatwierdzenie komentarza? Zaloguj się, wtedy komentarze będą publikowane automatycznie od razu po ich dodaniu przez Ciebie.


Kod antyspamowy
Odśwież

^ REKLAMA ^

Publikacje wg daty:

« Październik 2017 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Zajazd WIWA
Inter Meble
^ REKLAMA ^
Profensa
Esotiq
KA-MIX
Kreator Mody
^ REKLAMA ^