• 1
  • 2
  • 3
poniedziałek, 10 lipiec 2017 18:37

Krwawa niedziela na Wołyniu

Napisane przez  EL
Zdjęcie: Wikipedia Zdjęcie: Wikipedia

Dzień 11 lipca 1943 r. był dla Polaków jednym z tragiczniejszych dni II Wojny Światowej. Tego dnia bowiem miał miejsce punkt kulminacyjny rzezi wołyńskiej. Niemal jednocześnie zaatakowano i wymordowano Polaków w 99 miejscowościach, głównie w powiecie włodzimierskim, horochowskim i kowelskim. Sprawcami owej zbrodni ludobójstwa były nacjonalistyczne organizacje ukraińskie (OUN-B i UPA) wspierane niestety w dużym stopniu przez ukraińską ludność cywilną.

Jaka mogła być motywacja zbrodni na taką skalę jak cała rzeź wołyńska? To przeprowadzona przez Niemców zagłada Żydów stała się dla ukraińskich nacjonalistów przykładem, jak można usunąć Polaków. OUN obawiała się powtórzenia sytuacji z czasów I wojny światowej, gdy klęska Rosji i wyczerpanie Niemiec pozostawiły niejako próżnię wypełnioną przez Polaków. Postanowiono po prostu usunąć polską ludność ze spornych terenów, aby przed ewentualnymi rozmowami międzynarodowymi na temat granic teren był jednolity etnicznie.

Jednym z pierwszych celów był Dominopol, gdzie przy okazji rozstrzelano współpracujący dotąd z UPA oddział Partyzancki Stanisława Dąbrowskiego...
Oprawcy działali w specjalnie zorganizowanych grupach, podzielonych na pododdziały. Jedne otaczały wieś kordonem, inne zajmowały miejscowość, gromadziły ofiary najczęściej w jednym miejscu i mordowały w pień, często w sposób bardzo okrutny.
W kilku przypadkach dokonano zbrodni na Polakach zebranych na mszy w kościele.
Polacy ginęli od kul, siekier, kos, wideł, noży młotków... Często przed śmiercią poddawani byli okrutnym torturom.

Historycy szacują, że w całej rzezi wołyńskiej zginęło około 60 tysięcy Polaków, ponadto w mniejszej skali mordowano też Rosjan, Żydów, Ormian, Czechów. W odwecie życie straciło 2-3 tysiące Ukraińców.

Uchwałą z dnia 22 lipca 2016 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej.

Źródła:
Motyka G. "Ukraińska partyzantka 1942-1960", Warszawa 2006
www.pl.wikipedia.org

Komentarze  

#1 Pamiętamy! 2017-07-10 20:47
W lutym 1943 roku UPA (Ukraińska Powstańcza Armia) rozpoczęła masową eksterminację ludności polskiej mieszkającej na Wołyniu. W wyniku „rzezi wołyńskiej” śmierć poniosło 50-60 tysięcy Polaków i około 2,5 tysiąca Ukraińców. Poniżej prezentujemy 362. sposoby na torturowanie i mordowanie obywateli Polski, stosowane przez UPA i współpracującej z nią ludności ukraińskiej.

http://wmeritum.pl/362-sposoby-upa-mordowanie-polakow/33331

Ile możesz przeczytać i wyobrazić sobie co tam się działo? Kim byli oprawcy? Kim są dzisiaj?Co trzeba zrobić by to się NIGDY nigdzie nie powtórzyło?!
Cytować

Dodaj komentarz

Jeżeli dodajesz komentarz jako "gość", pamiętaj że przed publikacją musimy go zatwierdzić (co może trochę potrwać).

Nie chcesz czekać na zatwierdzenie komentarza? Zaloguj się, wtedy komentarze będą publikowane automatycznie od razu po ich dodaniu przez Ciebie.


Kod antyspamowy
Odśwież

^ REKLAMA ^

Publikacje wg daty:

« Październik 2017 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Zajazd WIWA
Inter Meble
^ REKLAMA ^
Profensa
Esotiq
KA-MIX
Kreator Mody
^ REKLAMA ^