• 1
  • 2
poniedziałek, 10 lipiec 2017 18:37

Krwawa niedziela na Wołyniu

Napisane przez EL
Zdjęcie: Wikipedia Zdjęcie: Wikipedia

Dzień 11 lipca 1943 r. był dla Polaków jednym z tragiczniejszych dni II Wojny Światowej. Tego dnia bowiem miał miejsce punkt kulminacyjny rzezi wołyńskiej. Niemal jednocześnie zaatakowano i wymordowano Polaków w 99 miejscowościach, głównie w powiecie włodzimierskim, horochowskim i kowelskim. Sprawcami owej zbrodni ludobójstwa były nacjonalistyczne organizacje ukraińskie (OUN-B i UPA) wspierane niestety w dużym stopniu przez ukraińską ludność cywilną.

Jaka mogła być motywacja zbrodni na taką skalę jak cała rzeź wołyńska? To przeprowadzona przez Niemców zagłada Żydów stała się dla ukraińskich nacjonalistów przykładem, jak można usunąć Polaków. OUN obawiała się powtórzenia sytuacji z czasów I wojny światowej, gdy klęska Rosji i wyczerpanie Niemiec pozostawiły niejako próżnię wypełnioną przez Polaków. Postanowiono po prostu usunąć polską ludność ze spornych terenów, aby przed ewentualnymi rozmowami międzynarodowymi na temat granic teren był jednolity etnicznie.

Jednym z pierwszych celów był Dominopol, gdzie przy okazji rozstrzelano współpracujący dotąd z UPA oddział Partyzancki Stanisława Dąbrowskiego...
Oprawcy działali w specjalnie zorganizowanych grupach, podzielonych na pododdziały. Jedne otaczały wieś kordonem, inne zajmowały miejscowość, gromadziły ofiary najczęściej w jednym miejscu i mordowały w pień, często w sposób bardzo okrutny.
W kilku przypadkach dokonano zbrodni na Polakach zebranych na mszy w kościele.
Polacy ginęli od kul, siekier, kos, wideł, noży młotków... Często przed śmiercią poddawani byli okrutnym torturom.

Historycy szacują, że w całej rzezi wołyńskiej zginęło około 60 tysięcy Polaków, ponadto w mniejszej skali mordowano też Rosjan, Żydów, Ormian, Czechów. W odwecie życie straciło 2-3 tysiące Ukraińców.

Uchwałą z dnia 22 lipca 2016 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej.

Źródła:
Motyka G. "Ukraińska partyzantka 1942-1960", Warszawa 2006
www.pl.wikipedia.org

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.