• 1
  • 2
  • 3
wtorek, 17 październik 2017 20:54

Rosyjscy żołnierze i puszczańskie objawienie

Napisane przez ES

W położonym tuż obok Jałty pałacu ( tam gdzie kilkadziesiąt lat temu Stalin, Churchill i Roosevelt nakreślili nowe granice Polski ) wśród eksponatów wisi Ikona Augustowskiej Matki Bożej. Obok niej znajduje się tablica zawierająca następującą informację:

"Kościół Rosyjski darzy szczególnym podziwem i czcią Augustowską Ikonę Matki Bożej, stworzoną w celu upamiętnienia cudownego objawienia Dziewicy Maryi, jakie miało miejsce na Froncie Północno-Zachodnim przed Bitwą pod Augustowem we wrześniu 1914 roku.

Właśnie rozłożyli obóz. Była godzina 11 w nocy. Wtem przybiegł w pośpiechu szeregowy i z wyrazem zdumienia na twarzy rzekł: „Wasza Godność, proszę ze mną”. Porucznik R. poszedł i nagle zobaczył Błogosławioną Matkę, która pojawiła się na niebie z Dzieciątkiem Jezus w ramionach, jej dłoń wskazywała na zachód. Wszyscy mężczyźni niżsi rangą uklęknęli i zaczęli się modlić. Porucznik zapatrzył się objawienie do momentu, gdy zamieniło się w wielki krzyż i zniknęło... (z listu Generała Sh. Do redaktora gazety Birzhevyie vedomosti (Wiadomości Giełdowe). Wrzesień 1914.

„Orędownictwo Świętej Dziewicy w sprawie rosyjskich żołnierzy podczas I wojny światowej 1914 r. Augustowska Ikona Matki Bożej” A. Farberov – M.: Kovcheg, 2007. str.95-96

Po tym zdarzeniu w Augustowie wybuchła wielka bitwa i zakończyła się zwycięstwem wojsk rosyjskich. Szeroko publikowane w społecznych i religijnych czasopismach, świadectwa osób, które naocznie widziały święte objawienie Dziewicy Maryi, zainspirowały tak wojskowych, jak cywilów.
Przedstawienia ikonograficzne tego zdarzenia, jak i wielka ilość plakatów, kartek pocztowych i ulotek zaczęły krążyć w powszechnym obiegu już od 1915 roku. Święty Synod badał okoliczności objawienia Dziewicy Maryi, zgłoszonego przez rosyjskich żołnierzy i doszedł do następujących wniosków:

„...po oddaniu czci i dzięki Bogu, który w cudowny sposób zapewnia nam wszelkie dobro poprzez modlitwy Jego Błogosławionej Matki, dla wszystkich, którzy zwracają się do Niego w żarliwej i szczerej modlitwie, uważamy za konieczne odcisnąć wcześniej wspomniane objawienie Matki Bożej w pamięci naszych przyszłych pokoleń. Zatem błogosławimy, w Kościołach Boga i w domach wiernych, kult ikon przedstawiających objawienie Matki Bożej rosyjskim żołnierzom, w pobliżu miasta Mariampol...” („Orędownictwo Świętej Dziewicy w sprawie rosyjskich żołnierzy podczas I wojny światowej 1914 r. Augustowska Ikona Matki Bożej” A. Farberov – M.: Kovcheg, 2007. str.174)

17 kwietnia 2008 roku, zgodnie ze wskazaniem Rady Wydawniczej Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, Patriarcha Moskwy i Wszechrusi Aleksyi II pobłogosławił dalsze uczczenie w menologium, co miało uhonorować Augustowską Ikonę Matki Bożej, od 1 (14) września. To dokładna data, gdy świadkowie naoczni donieśli o cudzie w puszczy augustowskiej."

Rozwój kultu ikony zahamowała rewolucja w 1917 roku. Powrót zainteresowania ikoną i historią z nią związaną, zaczął się dopiero po upadku Związku Radzieckiego. Ciekawostka? Zapewne tak, zwłaszcza dla mieszkańców Augustowszczyzny. Ale to też i znak czasu, oby niezależnego w przyszłości od ran, jakie nam wszystkim zadała historia.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot