• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
sobota, 28 październik 2017 14:39

Choć o jedno pobożne westchnienie ...

Napisane przez  EL

W 1832 roku Jan Nepomucen Truszkowski wzniósł na terenie cmentarza parafialnego w Augustowie drewnianą kaplicę, znaną dziś jako Kaplica grobowa rodziny Truszkowskich. Jest ona niewielka, ma konstrukcję zrębową, a w środku znajduje sie mały ołtarz o cechach barokowych. To tu odbywają się nabożeństwa nadchodzących świąt Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego.

Obecnie remontowana, zapewne chwilowo została pozbawiona wcześniej umieszczonej na niej płyty z napisem:
"Małżonkowie - Leonard Truszowski, Oficer byłych Wojsk Polskich, Zmarł 22 kwietnia 1885 roku w 77 roku życia i Serafina z Zielińskich Truszkowska, zmarła 27 lutego 1791 r. w 75 roku życia.
Pozostali w żalu syn i córka po stracie drogich Rodziców proszą przechodnia o pobożne za ich duszę westchnienie do Boga."

W tradycji chrześcijańskiej modlitwa za zmarłych ma niebagatelne znaczenie. Dzieci prosząc o modlitwę za rodziców, wznosiły kaplice i budowały okazałe grobowce. W ten sposób mogły okazać zmarłym rodzicom nie tylko szacunek, ale trwale zapisać ich w pamięci przechodniów. Tych ostatnich bowiem właśnie napisy na grobowcach i kaplicach miały przez setki kolejnych lat prosić choć o jedną zdrowaśkę...

Dzisiejsze groby i cmentarze, zwłaszcza te położone na zachód od Polski stają się coraz bardziej zunifikowane, a prośba o modlitwę wzbudziłaby zapewne zdziwienie na niejednej twarzy. Niestety zbliżają sie czasy, w których liczą się ci, co żyją, śmierć jak odpadek rzucana jest coraz częściej w najczarniejszy zakamarek podświadomości.

Dodaj komentarz

Jeżeli dodajesz komentarz jako "gość", pamiętaj że przed publikacją musimy go zatwierdzić (co może trochę potrwać).

Nie chcesz czekać na zatwierdzenie komentarza? Zaloguj się, wtedy komentarze będą publikowane automatycznie od razu po ich dodaniu przez Ciebie.


Kod antyspamowy
Odśwież

Odzież robocza
Zakład stolarski
Foto Bajka - VHS
Foto Bajka - Fotograf
Zalew Mobile
^ REKLAMA ^

Publikacje wg daty:

« Wrzesień 2018 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Inter Meble
Tepete - Auto zastępcze
Koszewscy - Likwidacja sklepu
Usługi teletechniczne
^ REKLAMA ^
KA-MIX
^ REKLAMA ^