• 1
  • 2
  • 3
  • 4
piątek, 13 kwiecień 2018 16:47

Niesamowite spotkanie z książką i autorką

Napisane przez  Emilia Paliwoda-Burak

To wyjątkowa i jakże inna opowieść o losach zesłańców na Syberię. Wspomnienia dziecka, opowiedziane już przez osobę dorosłą, dające obraz faktów, ale przede wszystkim niezwykłych wewnętrznych przeżyć dzieci, pozbawionych rodziców i zdanych tylko na siebie. Brak w tych trudnych latach obecności matki i ojca rzutowało na dalsze życie bohaterów. Jak mówi autorka: Głód i tragizm tamtych wydarzeń zniszczył nasze życie wewnętrzne. Pani Henryka pochodzi z Bargłowa, gdzie zaczyna i kończy się cała historia.

Dzisiejsza promocja książki Henryki Pagiello, z domu Bogusławskiej, pt. „Była taka rodzina” odbyła się w II Liceum Ogólnokształcącym w Augustowie im. Polonii i Polaków na Świecie. Nie przypadkowo zaplanowano ją na 13 kwietnia. Dziś przypada Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej i rocznica drugiej masowej deportacji na Sybir, która dotknęła przede wszystkim rodziny osób pomordowanych w Katyniu.

Spotkanie z panią Henryką było niezwykle wartościowe i wzruszające, tak samo jak Jej wspomnienia. Miało charakter wywiadu, który przeprowadzał Marcin Zwolski, pracownik Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku. Odczytywane przez uczniów fragmenty książki i bezpośredni kontakt z autorką i jej emocjami powodowały ogromne przeżycia wśród uczestników.

Książkę wydało Muzeum Pamięci Sybiru. Głównym organizatorem spotkania był prof. Wojciech Śleszyński – dyrektor Muzeum. Powitał zebranych wspólnie z dyrektor liceum Barbarą Koronkiewicz i Danutą Kaszlej - prezesem Klubu Historycznego im. Armii Krajowej w Augustowie. Zaprosił też do Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku, które faktycznie jest jeszcze w trakcie budowy, ale ma powstać już za trzy lata. Ma ono być, na miarę europejską, największym muzeum na wschód od Wisły.

Komentarze  

#1 Ewa 2018-04-14 00:18
A co naczelnik wydziału ze starostwa robi na tym spotkaniu w godzinach pracy? Urlop wzial?
Cytować

Dodaj komentarz

Jeżeli dodajesz komentarz jako "gość", pamiętaj że przed publikacją musimy go zatwierdzić (co może trochę potrwać).

Nie chcesz czekać na zatwierdzenie komentarza? Zaloguj się, wtedy komentarze będą publikowane automatycznie od razu po ich dodaniu przez Ciebie.


Kod antyspamowy
Odśwież

Zakład stolarski
Foto Bajka - Fotograf
MIRAD - Bar przy kominku
Foto Bajka - Lustra
^ REKLAMA ^

Publikacje wg daty:

« Luty 2019 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28      
Inter Meble
Tepete - Auto zastępcze
Usługi teletechniczne
Weterynarz
Opał klasy PREMIUM
^ REKLAMA ^
KA-MIX
Biuro Rachunkowe
GENERALI
5Stand Up Piotr Wojteczek
^ REKLAMA ^