• 1
  • 2
  • 3
piątek, 13 kwiecień 2018 16:47

Niesamowite spotkanie z książką i autorką

Napisane przez Emilia Paliwoda-Burak

To wyjątkowa i jakże inna opowieść o losach zesłańców na Syberię. Wspomnienia dziecka, opowiedziane już przez osobę dorosłą, dające obraz faktów, ale przede wszystkim niezwykłych wewnętrznych przeżyć dzieci, pozbawionych rodziców i zdanych tylko na siebie. Brak w tych trudnych latach obecności matki i ojca rzutowało na dalsze życie bohaterów. Jak mówi autorka: Głód i tragizm tamtych wydarzeń zniszczył nasze życie wewnętrzne. Pani Henryka pochodzi z Bargłowa, gdzie zaczyna i kończy się cała historia.

Dzisiejsza promocja książki Henryki Pagiello, z domu Bogusławskiej, pt. „Była taka rodzina” odbyła się w II Liceum Ogólnokształcącym w Augustowie im. Polonii i Polaków na Świecie. Nie przypadkowo zaplanowano ją na 13 kwietnia. Dziś przypada Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej i rocznica drugiej masowej deportacji na Sybir, która dotknęła przede wszystkim rodziny osób pomordowanych w Katyniu.

Spotkanie z panią Henryką było niezwykle wartościowe i wzruszające, tak samo jak Jej wspomnienia. Miało charakter wywiadu, który przeprowadzał Marcin Zwolski, pracownik Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku. Odczytywane przez uczniów fragmenty książki i bezpośredni kontakt z autorką i jej emocjami powodowały ogromne przeżycia wśród uczestników.

Książkę wydało Muzeum Pamięci Sybiru. Głównym organizatorem spotkania był prof. Wojciech Śleszyński – dyrektor Muzeum. Powitał zebranych wspólnie z dyrektor liceum Barbarą Koronkiewicz i Danutą Kaszlej - prezesem Klubu Historycznego im. Armii Krajowej w Augustowie. Zaprosił też do Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku, które faktycznie jest jeszcze w trakcie budowy, ale ma powstać już za trzy lata. Ma ono być, na miarę europejską, największym muzeum na wschód od Wisły.

Gruby Benek