• 1
  • 2
  • 3
  • 4
piątek, 13 kwiecień 2018 16:47

Niesamowite spotkanie z książką i autorką

Napisane przez Emilia Paliwoda-Burak

To wyjątkowa i jakże inna opowieść o losach zesłańców na Syberię. Wspomnienia dziecka, opowiedziane już przez osobę dorosłą, dające obraz faktów, ale przede wszystkim niezwykłych wewnętrznych przeżyć dzieci, pozbawionych rodziców i zdanych tylko na siebie. Brak w tych trudnych latach obecności matki i ojca rzutowało na dalsze życie bohaterów. Jak mówi autorka: Głód i tragizm tamtych wydarzeń zniszczył nasze życie wewnętrzne. Pani Henryka pochodzi z Bargłowa, gdzie zaczyna i kończy się cała historia.

Dzisiejsza promocja książki Henryki Pagiello, z domu Bogusławskiej, pt. „Była taka rodzina” odbyła się w II Liceum Ogólnokształcącym w Augustowie im. Polonii i Polaków na Świecie. Nie przypadkowo zaplanowano ją na 13 kwietnia. Dziś przypada Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej i rocznica drugiej masowej deportacji na Sybir, która dotknęła przede wszystkim rodziny osób pomordowanych w Katyniu.

Spotkanie z panią Henryką było niezwykle wartościowe i wzruszające, tak samo jak Jej wspomnienia. Miało charakter wywiadu, który przeprowadzał Marcin Zwolski, pracownik Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku. Odczytywane przez uczniów fragmenty książki i bezpośredni kontakt z autorką i jej emocjami powodowały ogromne przeżycia wśród uczestników.

Książkę wydało Muzeum Pamięci Sybiru. Głównym organizatorem spotkania był prof. Wojciech Śleszyński – dyrektor Muzeum. Powitał zebranych wspólnie z dyrektor liceum Barbarą Koronkiewicz i Danutą Kaszlej - prezesem Klubu Historycznego im. Armii Krajowej w Augustowie. Zaprosił też do Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku, które faktycznie jest jeszcze w trakcie budowy, ale ma powstać już za trzy lata. Ma ono być, na miarę europejską, największym muzeum na wschód od Wisły.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

August
McDonald's
MIRAD - Bar przy kominku
Zakład stolarski
Opał klasy PREMIUM

Najnowsze komentarze