• 1
  • 2
  • 3
  • 4
poniedziałek, 14 maj 2018 07:38

Znak Pamięci

Napisane przez Małgorzata Grzęda
uroczystości przy na grobie Westerplatczyka uroczystości przy na grobie Westerplatczyka

W tym roku przypada 20-ta rocznica nadania Szkole Podstawowej w Rutkach imienia Obrońców Westerplatte. Pragnąc uhonorować pamięć o swoim Patronie szkoła wystąpiła z inicjatywą pozostawienia Znaku Pamięci na grobie Westerplatczyka podporucznika Kazimierza Michałowskiego, oficera Wojska Polskiego, kawalera Orderu Virtuti Militari.

Jako młody człowiek walczył on w obronie skrawka polskiej ziemi w ciągu 7 pierwszych dni II wojny światowej pod dowództwem mjr Henryka Sucharskiego i kpt. Franciszka Dąbrowskiego. Podczas wojny więziony w obozach jenieckich i obozach pracy powrócił do kraju w 1946 roku i tu aktywnie działał na rzecz zachowania pamięci o żołnierzach polskich – bohaterach walki o wolną i niepodległą Ojczyznę. Pochodzący z położonej niedaleko Białegostoku wsi Łubniki, zmarły w 1994 roku bohater walk obronnych na Westerplatte został pochowany na cmentarzu w Zabłudowie.

Szkoła Podstawowa im. Obrońców Westerplatte w Rutkach, jako członek Klubu Szkół Westerplatte, posiada przywilej pozostawiania Znaku Pamięci na grobach Westerplatczyków, dając świadectwo szacunku i żywego wspomnienia o ich wielkiej, patriotycznej ofierze. Znak Pamięci - mosiężny krzyż z napisem ,,Westerplatte 1 IX – 7 IX 1939” to miniaturowy odlew krzyża wzorowanego na pomnikach żołnierzy poległych i pochowanych na Westerplatte. 22 kwietnia 2018 r. w Kościele Rzymskokatolickim Pw. Apostołów św. Piotra i Pawła w Zabłudowie Mszą świętą celebrowana przez proboszcza ks. Ryszarda Falkowskiego rozpoczęła się uroczystość pozostawienia Znaku Pamięci na grobie ppor. K. Michałowskiego, przygotowane we współpracy z jego córkami i ich rodzinami, proboszczem Kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Bargłowie, ks. Januszem Mroczkowskim, Wójtem Gminy Augustów Zbigniewem Buksińskim oraz przedstawicielami władz Gminy Zabłudów. Obecni na uroczystości byli przedstawiciele władz gminy Augustów: pani Zuzanna Rogucka, inspektor ds. oświaty, pan Tadeusz Wierzbicki, dyrektor Zespołu Obsługi Ekonomicznej Szkół gm. Augustów oraz pan Marek Sujata, przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury i Spraw Społecznych, a także burmistrz miasta Zabłudów dr Adam Tomanek.

Zebrani mogli bliżej poznać rys losów wojennych i powojennych ppor. Michałowskiego. Po Mszy świętej uczniowie Szkoły Podstawowej im. Obrońców Westerplatte w Rutkach zaprezentowali piękny montaż słowno-muzyczny poświęcony Westerplatczykom dla uczczenia ich bohaterstwa i honoru, przygotowany pod kierunkiem pani Małgorzaty Grzędy oraz pani Aliny Kotarskiej. Po poruszającej części artystycznej pani dyrektor Szkoły Podstawowej w Rutkach Bogusława Grądzka, dziękując za współorganizację uroczystości, wręczyła pamiątkową tablicę poświęconą pamięci zmarłego Westerplatczyka Kazimierza Michałowskiego na ręce jego córek. Zebrani udali się następnie na cmentarz parafialny w Zabłudowie, gdzie w asyście pocztu sztandarowego Szkoły Podstawowej im. Obrońców Westerplatte w Rutkach dokonano uroczystego odsłonięcia Znaku Pamięci i poświęcenia go przez ks. Janusza Mroczkowskiego, który skierował do zebranych piękne słowa o wadze miłości Ojczyzny i czci Jej bohaterów. Uroczystość uświetniły poczty sztandarowe Zespołu Szkolno-Przedszkolnego i Gimnazjum Zabłudowie oraz przedstawiciele drużyny harcerskiej.

Inicjatywa Szkoły w Rutkach spotkała się w ogromnym wsparciem Rodziców uczniów, których przedstawiciele uczestniczyli w uroczystości, lokalnych władz obu gmin i grona pedagogicznego. Nie tylko okazano szacunek Patronom szkoły, ale nawiązano kontakt z ich żyjącymi bliskimi, pogłębiając wiedzę o bohaterach Westerplatte i dając młodemu pokoleniu okazję do uczczenia ich pamięci w piękny i osobisty sposób.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

McDonald's
August
Foto Bajka - Lustra
Opał klasy PREMIUM
MIRAD - Bar przy kominku

Najnowsze komentarze