• 1
  • 2
wtorek, 24 lipiec 2018 09:31

Chicago upamiętniło Obławę

Napisane przez MT
Chicago upamiętniło Obławę fot. Wojciech Świc

15 Lipca 2018r. O godzinie 12:30 w Bazylice Św. Jacka w Chicago, dzięki staraniom Stowarzyszenia Historycznego Armii Polskiej w Chicago w Barwach 12-ego Pułku Ułanów Podolskich, odbyła się uroczysta Msza Święta. O zapowiedzi tego wydarzenia pisaliśmy już na naszej stronie.

Poświęcono ją pamięci pomordowanych mieszkańców Augustowa i okolic gdzie 73 lata temu, dokładnie 12 lipca 1945 r., oddziały NKWD i SMIERSZ rozpoczęły na Suwalszczyźnie operację, w której zginęło co najmniej 592 działaczy podziemia niepodległościowego. Operacja zwana była Obławą Augustowską albo też ,,Małym Katyniem”.

Dla przypomnienia była to największa niewyjaśniona dotychczas zbrodnia popełniona na Polakach po II wojnie światowej. W odkrytych niedawno przez historyków IPN dokumentach sowieckich, które pokazują przebieg i skalę akcji, nazywana jest "operacją przeczesywania lasów", skierowaną przeciwko Armii Krajowej, a także podziemiu litewskiemu. Objęła teren o powierzchni blisko 3,5 tys. km kwadr., a w działaniach sowieckich wzięło udział ok. 40 tys. żołnierzy.

Obwody AK Augustowa i Suwałk przed rozpoczęciem akcji „Burza” w 1944 roku liczyły łącznie prawie 5000 żołnierzy. W czasie akcji Sowieci aresztowali pod koniec 1944r. i na początku '45r. około tysiąca osób. Nie znana jest dokładnie data początku ani końca operacji – najczęściej umieszcza się ją miedzy 12 a 28 lipca. W sumie zatrzymano kilka tysięcy osób, część z nich więziono i poddawano brutalnym torturom.

Trwa śledztwo IPN, którego głównym celem jest ustalenie liczby ofiar i miejsca, lub miejsc ich pochówku. W śledztwie jest mowa o 592 ofiarach, ale odkryte dokumenty wskazują, że zamordowanych może być więcej.

Przed rozpoczęciem Mszy Świętej, Andrzej Stano wygłosił rys historyczny upamiętnianych wydarzeń a następnie poczet sztandarowy wprowadził sztandar Stowarzyszenia Historycznego Armii Polskiej w Chicago. ( Który to, notabene, został nadany tejże organizacji z rąk córki generała Władysława Andersa, Pani Anny Marii Anders i ppłk. Ryszarda Wietrzychowskiego - prezesa Koła Żołnierzy 12 Pułku Ułanów Podolskich w Szczecinie w 2013 roku).

Mszę Świętą koncelebrował proboszcz parafii, ks. Stanisław Jankowski, który podczas swojego kazania wspomniał pomordowanych mieszkańców Suwalszczyzny.

Oprócz licznie zebranej Polonii, przybyła delegacja 94 placówki SWAP (Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce), którzy również przybyli wesprzeć swoją obecnością modlitwę za poległe ofiary.

Po mszy, odbyła się procesja do przedsionka Bazyliki Św. Jacka, w której to została złożona urna z ziemią pobraną z ,,gibiańskiej golgoty” przez inicjatora tych wydarzeń - i jednocześnie członka Stowarzyszenia Historycznego Armii Polskiej w Chicago - st. wachmistrza Wojciecha Świć. Po oddaniu hołdu, urna została poświęcona przez ks. Stanisława Jankowskiego.

Na zakończenie, członkowie delegacji SWAP wraz z członkami Stowarzyszenia Historycznego Armii Polskiej w Chicago zrobili przy wejściu do Bazyliki pamiątkowe zdjęcia.

Samo przedsięwzięcie nie byłoby możliwe bez wsparcia następujących organizacji:
Niniejszym, dziękuje bardzo za wszelką pomoc w zrealizowaniu tych uroczystości:
- Proboszczowi Bazyliki Św.Jacka w Chicago ks. Stanisławowi Jankowskiemu,
- Panu Jackowi Bednarczykowi (nauczycielowi historii w Augustowskim Centrum Edukacyjnym), za objęcie patronatu,
- Panu Karolowi Chodkiewiczowi z Nadleśnictwa Augustowskiego,
- Delegacji 94 placówki SWAP i jej komendantowi, Zygmuntowi Golińskiemu,
- Stowarzyszeniu Historycznemu Armii Polskiej w Chicago w barwach 12-ego Pułku Ułanów
Podolskich.

Jest to jednak tylko część organizacji i osób, które zaangażowały się w uczczenie pamięci ofiar Obławy Augustowskiej.

Zapraszamy do śledzenia 12 Pułku Ułanów Podolskich TUTAJ

Zachęcamy też do zapoznania się z galerią zdjęć wykonanych podczas tejże uroczystości.

Gruby Benek