• 1
  • 2
  • 3
niedziela, 19 sierpień 2018 18:23

Co słychać u kolegów z Chicago 2?

Napisane przez  MT

"Polonijni weterani uczcili pamięć żołnierzy polskich walczących o wolność Ojczyzny na różnych frontach. Celebrację Dnia Wojska Polskiego oraz 98. rocznicy „Cudu nad Wisłą” rozpoczęła uroczystość w kościele pw. św. Ferdynanda. W ławach dla wiernych zasiedli ostatni z żyjących uczestników wojennych zmagań sprzed ponad siedemdziesięciu lat. Przybył konsul generalny Piotr Janicki. Przed ołtarzem wartę honorową zaciągnęły poczty sztandarowe organizacji weterańskich. 

Pod przewodnictwem metropolity lwowskiego, Jego Ekscelencji Księdza Arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego wierni modlili się w intencji bohaterów „Cudu nad Wisłą”, zmagań pod Tobrukiem, zdobywców Monte Cassino, bohaterów Powstania Warszawskiego i wielu innych miejsc, w których przelewali krew polscy żołnierze walcząc za naszą i waszą wolność.
Co roku Święto Wojska Poskiego w Chicago jest organizowane przez Stowarzyszenie Weteranow Armii Polskiej w Ameryce (SWAP)

Organizacja zostala założona przez byłych Polskich żołnierzy w 1921 roku. Celem SWAP było organizowanie pomocy dla swoich członków żyjących na terenie Stanów Zjednoczonych i Kanady, głównie wspieranie inwalidów wojennym, chorych i bezdomnych.

Od 1921 roku przez szeregi SWAP przewinęło sie prawie 19 tys. członków. Jest to najstarsza na świecie organizacja byłych polskich żołnierzy.

Kwatera główna znajduje sie w Nowym Jorku.

Po zakończeniu liturgii o historii obchodów Dnia Wojska Polskiego mówił komendant Okręgu I Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej Zygmunt Goliński. Święto Wojska Polskiego przed wojną obchodzone jako święto Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej zostało ustanowione 4 sierpnia 1923 roku decyzją ministra spraw wojskowych - gen. Stanisława Szeptyckiego. Jego celebracja została ustanowiona na 15 sierpnia na pamiątkę zwycięstwa nad bolszewikami w Bitwie Warszawskiej. 98 lat temu w tym dniu pierwsze oddziały wojska polskiego rozpoczęły forsowanie Wieprza pod Kockiem rozpoczynając w ten sposób kontrofensywę, która w konsekwencji doprowadziła do rozbicia oblegających Warszawę wojsk bolszewickich dowodzonych przez marszałka Tuchaczewskiego. W Armii Polskiej na Zachodzie święto było obchodzone uroczyście w okresie II wojny światowej. W Polsce do roku 1947. W okresie PRL-u zostało przeniesione na 12 października, w rocznicę chrztu bojowego I Dywizji Kościuszkowskiej pod Lenino. Po odzyskaniu w 1989 roku wolności przez kolejne 3 lata obchodzone było trzeciego maja, w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Ustawa sejmowa z 30 lipca 1992 roku przywróciła celebrację Dnia Wojska Polskiego na dzień 15 sierpnia.

Po zakończeniu nabożeństwa grupa weteranów i gości została zaproszona przez organizatorów uroczystości ze Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej na żołnierską grochówkę do siedziby SWAP przy 6021 W. Belmont. Zgromadzeni minutą ciszy uczcili pamięć najstarszego weterana w środowisku polonijnym, śp. kapitana Tadeusza Terlikowskiego, który odszedł na wieczną wartę 6 sierpnia."

Już niebawem przeczytają Państwo o żołnierskim pikniku parafialnym.

Dodaj komentarz

Jeżeli dodajesz komentarz jako "gość", pamiętaj że przed publikacją musimy go zatwierdzić (co może trochę potrwać).

Nie chcesz czekać na zatwierdzenie komentarza? Zaloguj się, wtedy komentarze będą publikowane automatycznie od razu po ich dodaniu przez Ciebie.


Kod antyspamowy
Odśwież

Zakład stolarski
Foto Bajka - Fotograf
MIRAD - Bar przy kominku
Opał klasy PREMIUM
Foto Bajka - Lustra
^ REKLAMA ^

Publikacje wg daty:

« Marzec 2019 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Inter Meble
Tepete - Auto zastępcze
Weterynarz
^ REKLAMA ^
KA-MIX
Gruby Benek
Biuro Rachunkowe
GENERALI
^ REKLAMA ^