• 1
  • 2
  • 3
  • 4
niedziela, 31 marzec 2019 14:12

Polonezy M. K. Ogińskiego – recital fortepianowy

Napisane przez DK

Zapraszamy na recital fortepianowy prof. Tadeusza Trzaskalika, który zagra polonezy Michała Kleofasa Ogińskiego. Muzyka oraz poezja w wykonaniu uczniów II Liceum Ogólnokształcącego w Augustowie im. Polonii i Polaków na Świecie pozwoli przypomnieć postać M.K. Ogińskiego, jego patriotyczną działalność w okresie powstania kościuszkowskiego, następnie na emigracji i przede wszystkim jego twórczość muzyczną.

Michał Kleofas Ogiński był wybitnym polskim kompozytorem, dyplomatą, działaczem politycznym i domniemanym autorem Mazurka Dąbrowskiego.
Komponował polonezy fortepianowe, romanse, pieśni, kadryle, menuety i walce. Najbardziej znanym spośród napisanych przez Ogińskiego ponad 20 polonezów jest kompozycja „Pożegnanie Ojczyzny” z 1794 r. – wyraz rozpaczy po upadku powstania kościuszkowskiego i zapowiedź ostatecznej likwidacji państwa polskiego, którą przypieczętował III rozbiór Polski.

Ten i inne znakomite utwory kompozytora usłyszymy w poniedziałek 1 kwietnia br. o godz. 13.00 w Państwowej Szkole Muzycznej w Augustowie (ul. Wybickiego 1). Recital fortepianowy profesora Tadeusza Trzaskalika – pianisty, wieloletniego wykładowcy Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, ubarwi poezja patriotyczna w wykonaniu uczniów II Liceum Ogólnokształcącego w Augustowie im. Polonii i Polaków na Świecie.

Koncert wpisujemy w obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, bo mieszkańcy ziemi augustowskiej wolnością mogli cieszyć się dopiero w lipcu 1919 r. Profesor Trzaskalik jest spokrewniony z ks. Stanisławem Szczęsnowiczem, który aktywnie zabiegał o włączenie Augustowszczyzny i Suwalszczyzny w granice odradzającej się Polski. Mieliśmy zaszczyt w 2014 r. gościć po raz pierwszy prof. T. Trzaskalika z wykładem na sesji Klubu Historycznego, następnie dwukrotnie na koncertach, które współorganizowaliśmy w Augustowie. Mamy też honor być partnerem wydania przez Stowarzyszenie Pro Musica Organa płyty z polonezami M.K. Ogińskiego w wykonaniu Tadeusza Trzaskalika.
Utwory właśnie z tej płyty, wydanej na stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, usłyszymy na poniedziałkowym koncercie.

Organizatorzy:
Stowarzyszenie Pro Musica Organa w Katowicach
Klub Historyczny im. Armii Krajowej w Augustowie
II Liceum Ogólnokształcące w Augustowie im. Polonii i Polaków na Świecie
Państwowa Szkoła Muzyczna I Stopnia im. Emila Młynarskiego w Augustowie
Augustowskie Placówki Kultury

Zapraszam

Danuta Kaszlej
Prezes Klubu Historycznego im. Armii Krajowej w Augustowie

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

Obejrzyj na YouTube

MIRAD - Bar przy kominku
Foto Bajka - Fotograf
Zakład stolarski
Opał klasy PREMIUM
Foto Bajka - Lustra
Tepete - Auto zastępcze
Biuro Rachunkowe
KA-MIX
Weterynarz
Inter Meble