• 1
  • 2
sobota, 22 czerwiec 2019 21:49

Wiły wianki

Napisała

Dzisiaj (22.06) odbyła się XV Palinocka nad Rospudą.

 

Muzycznie wieczór magii i miłości ubarwiał zespół „Susz”, oraz Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego. Były gry i zabawy w asyście Hrabiego Ludwika Michała Paca oraz regionalne pyszności w licznych stoiskach gastronomicznych. Klimat wieczoru dopełniały ruiny Pałacu Paca, który w świetle płomieni przybierał różne barwy. Wieczór zwieńczyło tradycyjne ognisko.

Palinocka to słowiańskie święto poświęcone ogniu i wodzie - żywiołom posiadającym moc oczyszczania, związane z letnim przesileniem Słońca i obchodzone w czasie najkrótszej nocy w roku. Jest to również święto słońca i księżyca oraz miłości i płodności. Od niepamiętnych czasów dziewczęta puszczały wianki z zapalonymi świecami wróżąc możliwość rychłego zamążpójścia. W niektórych regionach wierzono też, że kąpiel po zmroku lub przed wschodem słońca wyleczy wszelkie dolegliwości.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

Gruby Benek