• 1
  • 2
  • 3
  • 4
sobota, 22 czerwiec 2019 21:49

Wiły wianki

Napisała

Dzisiaj (22.06) odbyła się XV Palinocka nad Rospudą.

 

Muzycznie wieczór magii i miłości ubarwiał zespół „Susz”, oraz Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego. Były gry i zabawy w asyście Hrabiego Ludwika Michała Paca oraz regionalne pyszności w licznych stoiskach gastronomicznych. Klimat wieczoru dopełniały ruiny Pałacu Paca, który w świetle płomieni przybierał różne barwy. Wieczór zwieńczyło tradycyjne ognisko.

Palinocka to słowiańskie święto poświęcone ogniu i wodzie - żywiołom posiadającym moc oczyszczania, związane z letnim przesileniem Słońca i obchodzone w czasie najkrótszej nocy w roku. Jest to również święto słońca i księżyca oraz miłości i płodności. Od niepamiętnych czasów dziewczęta puszczały wianki z zapalonymi świecami wróżąc możliwość rychłego zamążpójścia. W niektórych regionach wierzono też, że kąpiel po zmroku lub przed wschodem słońca wyleczy wszelkie dolegliwości.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DANBUS
McDonald's
Foto Bajka - Lustra
Agro
Zakład stolarski
GENERALI
Biuro Rachunkowe
Drewno opałowe
Weterynarz
Tepete - Auto zastępcze