• 1
  • 2
środa, 04 wrzesień 2019 10:59

We_selle. Taneczna superprodukcja w Suwalskim Ośrodku Kultury

Napisała
We_selle. Taneczna superprodukcja w Suwalskim Ośrodku Kultury SOK

Efektowny, intensywny, tętniący emocjami spektakl-wariacja na temat dramatu Wyspiańskiego czy "Ślubu" Gombrowicza, z inteligentnymi odwołaniami do kultury współczesnej – m.in. do głośnego filmu Wojciecha Smarzowskiego. Rozbuchane inscenizacyjnie, nieco gorzkie, ale i pełne sentymentu spojrzenie na współczesną Polskę. „We_selle" Wojciecha Mochnieja to również, zdaniem krytyków, prawdziwa taneczna superprodukcja z dynamiczną choreografią, wyrazistą muzyką i wizualizacjami. W projekcie zbudowanym na połączeniu tańca współczesnego, performansu i projekcji wideo występuje dziewięcioro tancerzy, w tym suwalczanin Paweł Urbanowicz.

 

Punktem wyjścia oraz główną osią spektaklu jest ceremonia zaślubin, która w sposób szczególny pokazuje przekrój osobowościowy weselników, ich skomplikowane relacje i wewnętrzną potrzebę rutyny. To przełomowy moment w życiu pary młodej, związany z tradycją i próbą utrzymania jej ciągłości. Wesele to nie tylko rezerwuar rozrywki, ale czas podpatrywania siebie nawzajem, dokonywania rachunku sumienia, a co za tym idzie kreowania samego siebie w oczach innych. Jak w „Weselu" Wyspiańskiego mamy tu zaakcentowany motyw rozpadu wspólnoty i relacji międzyludzkich, podobnie jak w „Ślubie" Gombrowicza widzimy próbę walki z formą oraz problemem komunikacji, wreszcie jak w obrazie Smarzowskiego, stykamy się z sytuacją, gdzie wesele jest jak soczewka, w której skupiają się ludzkie wady i na jaw wychodzą drzemiące w nas demony.

Spektakl został wyróżniony w plebiscycie "Najlepszy, najlepsza, najlepsi w sezonie 2017/2018" w kategorii Spektakl Taneczny. W Suwałkach zobaczymy go już w najbliższy wtorek, 10 września o godz. 19.00 w Sali im. Andrzeja Wajdy SOK. Będzie to pierwszy z trzech spektakli teatru tańca prezentowany w Suwalskim Ośrodku Kultury w ramach Polskiej Sieci Tańca, której SOK jest partnerem. Do końca roku zostaną zaprezentowane "Kaj Dzias" spektakl z muzyką na żywo o tematyce kultury romskiej (15 października 2019) oraz jeden z najciekawszych spektakli tanecznych ostatnich lat,"Stalking Paradise" (22 listopada 2019).

Spektakl dla widzów od 15. roku życia. Bilety w cenie 15 zł dostępne online oraz w kasie SOK. Warto pamiętać, że posiadacze Suwalskiej Karty Mieszkańca mogą liczyć nawet na 50% rabat. Szczegóły na www.soksuwalki.eu.

Spektakl prezentowany w ramach Polskiej Sieci Tańca organizowanej przez Instytut Muzyki i Tańca oraz programu „DEDAL w ośrodku kultury – pomysł, projekt, realizacja, ekspresja artystyczna" realizowanego przez Suwalski Ośrodek Kultury ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz budżetu Miasta Suwałki.

Suwalski Ośrodek Kultury

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.