• 1
  • 2
  • 3
  • 4
środa, 04 wrzesień 2019 10:59

We_selle. Taneczna superprodukcja w Suwalskim Ośrodku Kultury

Napisała
We_selle. Taneczna superprodukcja w Suwalskim Ośrodku Kultury SOK

Efektowny, intensywny, tętniący emocjami spektakl-wariacja na temat dramatu Wyspiańskiego czy "Ślubu" Gombrowicza, z inteligentnymi odwołaniami do kultury współczesnej – m.in. do głośnego filmu Wojciecha Smarzowskiego. Rozbuchane inscenizacyjnie, nieco gorzkie, ale i pełne sentymentu spojrzenie na współczesną Polskę. „We_selle" Wojciecha Mochnieja to również, zdaniem krytyków, prawdziwa taneczna superprodukcja z dynamiczną choreografią, wyrazistą muzyką i wizualizacjami. W projekcie zbudowanym na połączeniu tańca współczesnego, performansu i projekcji wideo występuje dziewięcioro tancerzy, w tym suwalczanin Paweł Urbanowicz.

 

Punktem wyjścia oraz główną osią spektaklu jest ceremonia zaślubin, która w sposób szczególny pokazuje przekrój osobowościowy weselników, ich skomplikowane relacje i wewnętrzną potrzebę rutyny. To przełomowy moment w życiu pary młodej, związany z tradycją i próbą utrzymania jej ciągłości. Wesele to nie tylko rezerwuar rozrywki, ale czas podpatrywania siebie nawzajem, dokonywania rachunku sumienia, a co za tym idzie kreowania samego siebie w oczach innych. Jak w „Weselu" Wyspiańskiego mamy tu zaakcentowany motyw rozpadu wspólnoty i relacji międzyludzkich, podobnie jak w „Ślubie" Gombrowicza widzimy próbę walki z formą oraz problemem komunikacji, wreszcie jak w obrazie Smarzowskiego, stykamy się z sytuacją, gdzie wesele jest jak soczewka, w której skupiają się ludzkie wady i na jaw wychodzą drzemiące w nas demony.

Spektakl został wyróżniony w plebiscycie "Najlepszy, najlepsza, najlepsi w sezonie 2017/2018" w kategorii Spektakl Taneczny. W Suwałkach zobaczymy go już w najbliższy wtorek, 10 września o godz. 19.00 w Sali im. Andrzeja Wajdy SOK. Będzie to pierwszy z trzech spektakli teatru tańca prezentowany w Suwalskim Ośrodku Kultury w ramach Polskiej Sieci Tańca, której SOK jest partnerem. Do końca roku zostaną zaprezentowane "Kaj Dzias" spektakl z muzyką na żywo o tematyce kultury romskiej (15 października 2019) oraz jeden z najciekawszych spektakli tanecznych ostatnich lat,"Stalking Paradise" (22 listopada 2019).

Spektakl dla widzów od 15. roku życia. Bilety w cenie 15 zł dostępne online oraz w kasie SOK. Warto pamiętać, że posiadacze Suwalskiej Karty Mieszkańca mogą liczyć nawet na 50% rabat. Szczegóły na www.soksuwalki.eu.

Spektakl prezentowany w ramach Polskiej Sieci Tańca organizowanej przez Instytut Muzyki i Tańca oraz programu „DEDAL w ośrodku kultury – pomysł, projekt, realizacja, ekspresja artystyczna" realizowanego przez Suwalski Ośrodek Kultury ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz budżetu Miasta Suwałki.

Suwalski Ośrodek Kultury

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

August
Agro
Foto Bajka - Lustra
DANBUS
Opał klasy PREMIUM
Eureka
Biuro Rachunkowe
GENERALI
Tepete - Auto zastępcze
Drewno opałowe