• 1
  • 2
  • 3
poniedziałek, 16 grudzień 2019 15:19

Fascynujące tkactwo

Napisała
Fascynujące tkactwo SOK

Zakończył się właśnie kolejny projekt tkacki realizowany w Suwalskim Ośrodku Kultury. Grupa suwalczanek pod kierunkiem mistrzyni tkackiej Sabiny Knoch, w ramach warsztatów „Mistrz tradycji. Sejpak – unikatowa tkanina Suwalszczyzny”, od wiosny uczyła się techniki wykonywania tej wyjątkowej tkaniny. W projekcie wzięły udział: Elżbieta Brzozowska, Maria Sawionek, Małgorzata Staśkiewicz, Bożena Koloszewska, Leokadia Prawdzik. Wśród dzieł utalentowanych tkaczek znalazły się zarówno tradycyjne tkaniny, które dawniej służyły do dekoracji ścian i mebli, jak i sejpaki wykorzystane do całkowicie nowatorskich adaptacji.

 

Sejpak to tkany ręcznie materiał o specyficznym splocie. Tradycyjnie był tkany na wąskich krosnach najczęściej wełnianym wątkiem na lnianej osnowie. Wyróżniał się ornamentyką opartą na ukośnych liniach i rombach, często zakończoną bordiurą w zygzaki. Jego nazwa pochodzi od gwarowego określenia “sejpać” – strzępić, siepać (się), skubać. W kulturze tradycyjnej występował jedynie na Suwalszczyźnie, Pojezierzu Augustowskim, ternach litewskich i pograniczu pruskim i białoruskim. Dziś sejpaki są niezwykle rzadko spotykane, co nadaje SOK-owym warsztatom dodatkową wartość.

Celem projektu, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, było ocalenie od zapomnienia, a także utrwalenie wiedzy i umiejętności Sabiny Knoch, poprzez przekazanie praktycznej znajomości techniki tkania sejpaków. “Tkanie ręczne to fascynujące rzemiosło. Było coś magicznego w obserwowaniu, jak z plątaniny luźnych nitek przędzy, po wielu precyzyjnych i pracochłonnych zabiegach, powstaje nie tylko uporządkowana, finezyjna struktura, ale misterne dzieło sztuki.” – mówi o projekcie Magdalena Zielińska z Pracowni Dziedzictwa Kulturowego SOK. Uczestniczki warsztatów zgłębiały techniczne aspekty rzemiosła, poznawały tradycyjne wzory, ale także kreatywnie je adaptowały, nadając im nowe funkcje użytkowe.

Owoce ich pracy będzie można podziwiać na wystawie w foyer Suwalskiego Ośrodka Kultury (II piętro) od 20 grudnia 2019 do końca lutego 2020 roku. Otwarcie wystawy zaplanowano na godzinę12.00. Projektowi towarzyszy również specjalne wydawnictwo, pokazujące proces nauki i tworzenia sejpaków.

Źródło: SOK

 

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot