• 1
  • 2
czwartek, 09 styczeń 2020 08:40

Tak, jak malował Pan Chagall

Napisane przez RED

Dzieła Marca Chagalla są rozpoznawalne na całym świecie, a to za sprawą indywidualnego stylu, jaki w ciągu 98 lat życia stworzył artysta, a także odważnej i żywej kolorystyki, pogodnej tematyki, barwnych pejzaży oraz scen religijnych. Już wkrótce suwalczanie będą mogli obcować z twórczością niezwykłej osobowości artystycznej. Od piątku, 10 stycznia w Galerii Patio Suwalskiego Ośrodka Kultury zaprezentujemy 60 grafik Chagalla z kolekcji Mazurskiej Fundacji Sztuki Art. Progress. Wystawa jest prezentowana w ramach obchodów 300-lecia Suwałk.

 

W twórczości Marca Chagalla można odnaleźć zarówno surrealizm, sztukę naiwną, jak i symbolizm, impresjonizm oraz kubizm. Był nie tylko utalentowanym malarzem, ale scenografem, kostiumografem, ilustratorem i grafikiem. W swojej twórczości wielokrotnie powracał do miejsc pamiętanych z dzieciństwa, inspirował się Biblią. Urodził się jako Mojsza Zaharowicz Szagałow w 1887 roku w Łoźnie koło Witebska w rosyjskiej rodzinie chasydów. Malował to, co widział, obrazy swojej codzienności, stąd na jego płótnach pojawiają się szyldy miasta, ludowe rosyjskie oleodruki, przedmioty sakralne, podpatrzone scenki obyczajowe, zwyczaje żydowskie, a także tematyka związana z miłością i radością życia. Tworzył witraże, malarstwo ścienne, scenografię i kostiumy, zajmował się rzeźbą, ceramiką i litografią.

Na wystawie w Galerii Patio zobaczymy sześćdziesiąt grafik, głównie litografii i kilka heliograwiur z różnych cykli artystycznych przedstawiających w szczególności ilustracje inspirowane Starym Testamentem, cykle Circus czy Dafnis i Cloe, ale również portrety Fryderyka.

Zapraszamy w piątek, 10 stycznia o godz. 18.00 do Galerii Patio SOK, ul. Jana Pawła II 5. Wstęp wolny. Prace Marca Chagalla będą prezentowane do 8 marca 2020.

Więcej o artyście i wystawie na stronie Suwalskiego Ośrodka Kultury.

 

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

Gruby Benek