• 1
  • 2
czwartek, 23 styczeń 2020 11:09

Spotkanie z Andrzejem Strumiłło w MBP

Napisała
Spotkanie z Andrzejem Strumiłło w MBP MBP

W czwartkowy wieczór, 16 stycznia, zainaugurowaliśmy nowy rok cyklu poetyckiego "Kawiarenka Literacka" działającego przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Augustowie. W czytelni przy Hożej gościliśmy Andrzeja Strumiłłę, malarza, grafika, rzeźbiarza, fotografa, poetę, pisarza, scenografa, profesora kontraktowego ASP Kraków, a także byłego kierownika pracowni graficznej Sekretariatu Generalnego ONZ, laureata złotego medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, podróżnika i hodowcę koni arabskich. Gospodynią spotkania była Janina Osewska, prezes Fundacji Słowo i Obraz. Wydarzeniem towarzyszącym był Konkurs Jednego Wiersza (KJW), w ramach którego swoją twórczość zaprezentowali piszący wiersze obecni na spotkaniu.


Wieczór rozpoczęliśmy krótkim koncertem skrzypcowym w wykonaniu dyplomantek, uczennic Agnieszki Kulikowskiej–Bali z Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia im. Emila Młynarskiego w Augustowie, stypendystek Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie w 2019 roku. Weronika Stankiewicz zagrała "Melodię" Ignacego Paderewskiego a Kinga Wawiórko "Medytacje" z opery Jules'a Massenet'a "Thaїs". Młodym artystkom akompaniował Grzegorz Sobczak, nauczyciel PSM.

Zgromadzonych powitała kierownik Miejskiej Biblioteki Publicznej w Augustowie, Małgorzata Pieńczykowska. Nowy rok Kawiarenki Literackiej powitaliśmy symboliczną lampką szampana i toastem "Niech żyje poezja!", który wzniosła gospodyni spotkania, Janina Osewska, i rozpoczęła rozmowę z Profesorem. Gość wieczoru podzielił się swymi wspomnieniami z lat młodości, mówił o pasji życia i pasji tworzenia, o swoim miejscu na ziemi, którym jest Maćkowa Ruda nad Czarną Hańczą, gdzie krajobraz i ludzie najbardziej przypominają kraj jego dzieciństwa – Wileńszczyznę. Nie można było sobie wymarzyć znakomitszego gościa. Profesor Andrzej Strumiłło jest znanym i cenionym na całym świecie artystą, człowiekiem wielu pasji i profesji. Podczas wieczoru zabrał publiczność wgłąb duszy poety. Wysłuchaliśmy, starannie na tę okazję wybranych, kilkunastu wierszy pochodzacych z tomów poetyckich: Ja. Poezje wybrane (2010), STO. Wiersze i rysunki (2016) oraz z najnowszego, pt. 69 (2019). Wzruszające, zapadające w pamięć. W większości krótkie formy, w swej prostocie zdumiewająco głębokie i refleksyjne. Czujących niedosyt po spotkaniu informujemy, że w lutym tego roku, nakładem Wydawnictwa Znak, ukaże się kolejna książka poetycka pt. Powidoki. Wiersze i zapiski z lat 1947-2019.

Podczas spotkania odbył się po raz pierwszy Konkurs Jednego Wiersza, który poprowadził Erazm Stefanowski. Każdy z uczestników odczytał jeden wiersz swojego autorstwa. Ważne było, by odczytany utwór nie był nigdy wcześniej publikowany (także w Internecie) ani nagradzany w innych konkursach poetyckich. Jury w składzie Andrzej Strumiło - przewodniczący, Anna Jastrzębska, Joanna Denert i Erazm Stefanowski zadecydowało, po wysłuchaniu siedmiu prezentacji, przyznać nagrodę główną Zofii Piłasiewicz za wiersz "Był kot". Zawiera w sobie piękną klamrę czasu – tak o nagrodzonym utworze powiedział Andrzej Strumiłło. Wiersz zostanie opublikowany na stronie internetowej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Augustowie, profilu Fundacji Słowo i Obraz oraz portalu augustow.org. Pozostali uczestnicy: Maria Gładyszewska, Jakub Banaszewski, Bożena Daniłowicz, Danuta Stefanowska, Lucyna Karna, Agata Maliszewska, otrzymali dyplomy za udział oraz książki ufundowane przez organizatora konkursu, Fundację Słowo i Obraz. Gratulujemy!

Organizatorem cyklu spotkań "Kawiarenka Literacka" jest Fundacja Słowo i Obraz oraz Augustowskie Placówki Kultury, Miejska Biblioteka Publiczna.

źródło: Miejska Biblioteka Publiczna

Gruby Benek