• 1
  • 2
środa, 12 luty 2020 19:18

Krasnojarsk Russian National Ballet of Siberia w OiFP

Napisane przez JD

Sztuka oparta na fundamentach historycznych i otaczającej natury jest wieczna, a inspiracje praktycznie niewyczerpalne – czego dowodem jest Krasnojarsk Russian National Ballet of Siberia, którego repertuar jest jak obraz namalowany ręką wielkiego artysty, obdarzonego nie tylko talentem, dobrym gustem i kreatywnością, ale również niewyczerpalną studnią wyobraźni. Takim artystą – wizjonerem był założyciel Zespołu Mikhaił Godenko.

 

Potrafił połączyć tradycję z nowoczesnymi formami artystycznego przekazu. Do dziś się mówi, że „potrafił wplatać muzykę w tkaninę tańca” – to wyraz najwyższego uznania widzów z ponad 60 krajów świata, gdzie zespół dotychczas występował. W sobotę, 22 lutego Krasnojarsk Russian National Ballet of Siberia wystąpi na scenie Opery i Filharmonii Podlaskiej.

Krasnojarsk Russian National Ballet of Siberia z niezwykłą starannością projektuje kostiumy sceniczne, bo to one pomagają widzom uświadomić ideę choreografa, to one dodają wykonywanym tańcom ekspresji i kolorytu, to one podkreślają mistrzostwo artystów i oryginalność kompozycji. Zespół wykonuje ponadczasowe tańce, wśród nich prawdziwe perełki: „Moja Syberia”, „Krasnojarskie wesołe melodie”, „Taniec Kozaków”, „W dół ulicy”, „Przy studni”, „Taniec męski” i wiele innych entuzjastycznie odbieranych kompozycji. Poprzez choreografię przekazuje światu własną kulturę, duchowe bogactwo Syberii.
 
KRASNOJARSK RUSSIAN NATIONAL BALLET OF SIBERIA
Sobota, 22 II 2020 I Duża Scena OiFP, ul. Odeska 1
 
Akt I
1. MY SIBERIA
2. SIBERIAN LYRICAL DANCE
3. QUADRILLE
4. BY THE WELL
5. KRASNY YAR
6. KACHENSKY OLD MEN
7. TINKLING
8. SIBERIAN FUN
 
Akt II
1. EVENING BELL
2. YENISEI REVERLTY
3. ON THE FOOT BRIDGE
4. DANCE with SPOONS and BICH BARK
5. PARANYA
6. EVENING RANDEVU
7. ALONG THE STREET

Joanna Dolecka

Gruby Benek