• 1
  • 2
piątek, 06 marzec 2020 20:22

Podsumowanie ostatnich pięciu lat działalności fotografików

Napisane przez RED
Fot. Grzegorz Jarmocewicz Fot. Grzegorz Jarmocewicz

 

Nowa wystawa fotografików skupionych w PAcamera CLUB w Suwałkach, zatytułowana „Fotografie 2015-2020”, to twórcze peregrynacje po różnych definicjach pejzażu. Zobaczymy twórcze peregrynacje członków klubu po różnych definicjach pejzażu. Dokumentalne i wysmakowane estetycznie, impresyjne i symboliczne, poszukujące wspólnego minimalnego mianownika.

 

 Obecny wybór najlepszych prac fotografików z PAcamery – z ostatnich 5 lat, to peregrynacje twórcze po różnych definicjach pejzażu, od dokumentalnego postrzegania w naukowej i paranaukowej (Borejszo, Malczewski) czy czysto technicznej wersji (Miś), przez turystyczny zapis w wysmakowanej estetycznie, piktorialnej formie (Wróbel, Słowikowski), aż po interpretacje socjologiczne pejzażu miejskiego w historycznym kontekście (Jarmocewicz) czy psychologiczne i filozoficzne poszukiwania (Michałowski, Krupiński, Zieliński).

Inni autorzy starają się dopełnić powyższe zainteresowania kolegów poprzez użycie w swych realizacjach impresyjnych zapisów koloru i światła (Muszczynko, Sawicki, Sztelmer-Stabiński) lub rejestrację pojawiających się w pejzażu znaków o wyraźnie symbolicznej charakterystyce (Czerniecki, Faliński, Wasilewski). Stosują przy tym różne zabiegi techniczne, często o podobnych ideowo założeniach – sprowadzenia zbyt dużej ilości informacji znajdującej się w pejzażu do minimum lub poszukiwania i znajdowania jego syntezy poprzez użycie np. zabiegu połączenia kilku obrazów w jeden za pomocą tzw. sandwicha w programach do obróbki grafiki komputerowej (Czerniecki, Sztelmer-Stabiński) czy wielokrotnej ekspozycji obrazu w aparacie fotograficznym (Bułanow, Krupiński).

Fotograficy z PAcamera CLUB często odwołują się do poprzednich swych realizacji, tworząc za pomocą cykli i zestawów fotograficznych konsekwentnie spójne wypowiedzi fotograficzne. Powstające w ten sposób realizacje, mimo tego, że stanowią tematycznie różnorodne prezentacje, są w stanie połączyć się w kolekcje dokumentów czy rzetelnych zapisów studiów naukowych, nie tracąc przy tym estetycznego kontekstu w swym przekazie. Takim zwornikiem jest wspólne dla wszystkich „pakamerowców” profesjonalne podejście do pasji i sztuki fotografii, ale także poczucie wspólnoty i wynikająca z niej przyjaźń w codziennych kontaktach.

Obecna wystawa powstała także z gościnnym udziałem autorów żyjących czy też czynnych artystycznie w ramach PAcamera CLUB jeszcze w poprzednich latach, przed 2015 rokiem. Stąd, choć nieobecne w katalogu, na wystawie znalazły się także fotografie ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Suwałkach takich autorów jak Stanisław J. Woś, Ewa Przytuła, Tadeusz Krzywicki czy Jarosław Jasiński. Prace tych artystów można obejrzeć na stronie internetowej Stowarzyszenia Mała Szkoła Fotografii – PAcamera CLUB www.pacameraclub.pl.

Wystawie towarzyszy bogato ilustrowany katalog. Mecenasem wydawnictwa jest forma RESO Europa Service, Mecenas Kultury Suwałk – Partner Suwalskiego Ośrodka Kultury.

Piątek, 13.03.2020, godz. 18.00
Galeria Patio, ul. Jana Pawła II 5

Gruby Benek