• 1
  • 2
  • 3
czwartek, 15 październik 2020 09:46

Klimat na czytanie, czyli VI Noc Bibliotek w Augustowie

Napisane przez IT

Tym razem w Noc Bibliotek (10 października) to nie dzieci z rodzicami przyszły do biblioteki, by poczytać, pobawić się i spędzić noc w bibliotece. To my, bibliotekarze, "zapukaliśmy" do domów naszych czytelników. Tegoroczna edycja akcji w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Augustowie odbyła się on-line. Na naszym fanpage'u (www.facebook.com/Miejska-Biblioteka-Publiczna-w-Augustowie) w dniu akcji zamieszczaliśmy niespodzianki czytelnicze - materiały filmowe lub fotograficzne.

 

W myśl tegorocznego hasła Nocy Bibliotek - Klimat na czytanie - skupiliśmy się na przyjaznej każdemu człowiekowi atmosferze miejsca, jakim jest biblioteka. Miejsca, które ma dobrą "aurę", w którym sprzyja klimat na czytanie. Odnieśliśmy się do dobrych wspomnień, jakie w naszych użytkownikach wywołuje biblioteka i bycie z książką, dającą wytchnienie czy rozrywkę.

Dni do Nocy Bibliotek odliczaliśmy i zachęcaliśmy do udziału w akcji na naszym profilu facebookowym. W tygodniu poprzedzającym Noc publikowaliśmy po jednej fotografii - kadrze z pracy bibliotekarza, pokazując, że klimat na czytanie w bibliotece jest zawsze sprzyjający... Był też filmik zapraszajacy na VI Noc Bibliotek. I konkurs fotograficzny "Mój klimatyczny kącik czytelniczy". Zadanie polegało na zrobieniu i przesłaniu zdjęcia swojego ulubionego miejsca, w którym najczęściej i najchętniej czytamy książki, które właśnie dla nas jest tym klimatycznym. Finał miał miejsce oczywiście w Noc Bibliotek - powstała Wirtualna Galeria Klimatycznych Kącików Czytelniczych.

VI Noc Bibliotek rozpoczęliśmy punktualnie o 19.00. Przy naszym tradycyjnym bibliotecznym "ognisku" przeczytałyśmy wiersz inaugurujący zeszłoroczną edycję akcji, czyli „Wierszowiązałki” z książki Joanny Mueller zatytułowanej „Piraci dobrej roboty (i strofy o innych stworach)”. Poźniej zabraliśmy czytelników w podróż wspomnień do poprzednich dziewięciu edycji Nocnego Czytania Książek w naszej bibliotece. Galeria zdjęć w minionych ośmiu lat wywołała i uśmiech, i wzruszenie. Niektóre dzieci są z nami podczas Nocnego Czytania od początku!

Stałym punktem, corocznie kończącym naszą augustowską Noc Bibliotek, jest wspólne oglądanie specjalnie wybranego na tę okazję filmu w zamienionej w kino-sypialnię Czytelni. Opatuleni w śpiwory, z chrupiącymi przekąskami w dłoniach i śpiącymi rodzicami obok, dzieciaki rozpoczynają punktualnie o północy swój seans filmowy. Dlatego też w tym roku filmu towarzyszącego Nocy Bibliotek nie mogło zabraknąć. Zmieniło się tylko miejsce projekcji. Film animowany „Jakub, Mimmi i gadające psy" (po wcześniejszym zgłoszeniu się po wirtualny bilet) można było obejrzeć on-line z rodzicami w zaciszu domowym, w dogodnym dla siebie momencie.

Na zakończenie zaprosiliśmy naszych milusińskich do domowego "starego kina". Za pomocą doskonale znanego rodzicom i dziadkom (ale nie dzieciom) projektora do przeźroczy "Ania", wyświetliliśmy i przeczytaliśmy opowiadanie "Reksio i Pucek", na podstawie książki Jana Grabowskiego.

 Wszystkie nasze propozycje filmowo-fotograficzne z VI Nocy Bibliotek można obejrzeć na naszym profilu facebookowym. Serdecznie zapraszamy.

 

-Miejska Biblioteka Publiczna-

Więcej w tej kategorii: « Augustowskie statki

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

ASS Społem
DrewSot