• 1
  • 2
  • 3
niedziela, 21 luty 2021 12:00

Wieczór wiedeński z Suwalską Orkiestrą Kameralną

Napisane przez AM

Zapraszamy na pełen muzycznych perełek koncert w wykonaniu Suwalskiej Orkiestry Kameralnej pod batutą Krzysztofa J. Kozakiewicza. Repertuar wieczoru będzie utrzymany w klasycznym stylu noworocznych koncertów wiedeńskich ze szczyptą karnawałowej zabawy. W programie Mozart, Strauss, Brahms, Chaczaturian i Szostakowicz.

 

W zimowej odsłonie cyklu Filharmonia Suwałk zapraszamy na koncert w wykonaniu Suwalskiej Orkiestry Kameralnej pod batutą Krzysztofa J. Kozakiewicza. Repertuar wieczoru będzie utrzymany w klasycznym stylu noworocznych koncertów wiedeńskich ze szczyptą karnawałowej zabawy. Usłyszymy muzykę Straussa, Brahmsa, Mozarta, Chaczaturiana i Szostakowicza, m.in. najsłynniejsze walce, marsze i polki.

W programie m.in.: genialna uwertura z opery buffa „Wesele Figara” Wolfganga Amadeusza Mozarta, pełne uroku i dowcipu arcydzieła Johanna Straussa II: walc Nad pięknym modrym Dunajem, Walc cesarski, Pizzicato Polkę, Polkę kolejową, Tritsch-Tratsch Polkę, Tik-Tak Polkę, Marsz perski, a także Marsz Radeckiego Straussa ojca, żywiołowy Taniec węgierski nr 5 Johannesa Brahmsa oraz porywające walc z Suity orkiestrowej Maskarada Arama Chaczaturiana i walc z Suity jazzowej nr 2 Dymitra Szostakowicza.

Uwertura do opery komicznej “Wesela Figara”, jednej z najsłynniejszych i do dziś najpopularniejszych dzieł kompozytora, to kwintesencja perlistości i czaru muzyki W. A. Mozarta. Pierwsze takty dzieła potrafi chyba rozpoznać każdy meloman.

Walc Nad Pięknym modrym Dunajem J. Straussa syna to najsłynniejszy walc świata i nieoficjalny hymn Austrii, ale na uwagę zasługują również inne arcydzieła kompozytora, które usłyszymy, m.in.: “Walc Cesarski”, czy polki: „Tritsch-Tratsch Polka” czy „Pizzicato Polka” (napisana wspólnie z bratem Józefem Straussem). Nie zabraknie też słynnego Marsza Radeckiego autorstwa Jana Straussa ojca.

Porywający Taniec węgierski nr 5 J. Brahmsa jest najbardziej znanym z niezwykle popularnych melodii opartych na węgierskich motywach ludowych, których zafascynowany nimi kompozytor popełnił aż 21.

Walc z baletu “Maskarada” A. Chaczaturiana, wykorzystany m.in. podkład do sceny balowej w filmie “Wojna i pokój”, od lat jest prawdziwym szlagierem scen koncertowych na całym świecie i cieszy się uznaniem orkiestr i słuchaczy.

Światowa kariera walca z żartobliwej II Suity jazzowej D. Szostakowicza rozpoczęła się dzięki filmowi Stanleya Kubricka “Oczy szeroko zamknięte” i trwa do dzisiaj.


21.02.2021, godz. 18.00
Sala im. A. Wajdy, ul. Jana Pawła II 5 Suwałki
Bilety 30 zł KUP TERAZ >> lub w kasie SOK 
z Suwalską Kartą Mieszkańca zniżki do 50%

SOK

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot