• 1
  • 2
poniedziałek, 16 marzec 2015 10:32

Francuskie klimaty

Napisała

Już w najbliższą niedzielę w Suwalskim Ośrodku Kultury będzie się można poczuć niczym we wnętrzu paryskiej kawiarenki. Wszystko za sprawą piosenek Jacques'a Brela, jednego z największych artystów kręgu kultury francuskiej, które rozbrzmią na scenie. Skąd taki repertuar? To w kilku słowach zdradza nam autor i wykonawca słowno-muzycznego przedstawienia "Brel raz jeszcze", Janusz Zbiegieł:

Dlaczego akurat Brel?

Brel i jego piosenki to temat rzeka. Wiem to teraz, po wielu latach śpiewania. Kiedy otrzymałem sugestię zaśpiewania Brela od Alice Dona, założycielki i właścicielki konserwatorium "Maubel" w Paryżu, byłem nieco zaskoczony i przestraszony. Wielu wykonawców, zwłaszcza we Francji, ale też w Polsce, wykonywało jego utwory z większym lub mniejszym powodzeniem. To próba dość karkołomna, starcie z legendą piosenki. Problem, z którym sam miałem się zmierzyć.

Po powrocie do Polski zacząłem myśleć o najlepszej z możliwych opcji przygotowania repertuaru Brela. Dzięki pomocy reżyserskiej pani Krystyny Jandy powstał monodram "Brel raz jeszcze" – listy Brela do żony oraz jego piosenki. Piosenki wykonuję w języku francuskim, ale jak się okazuje, dla polskiej publiczności nie stanowi to przeszkody w odbieraniu klimatu, pięknych, mądrych, ponadczasowych myśli, jakie zawarł Brel w swoich utworach.

Wkrótce wystąpi Pan na deskach Suwalskiego Ośrodka Kultury. To Pana pierwsze zetknięcie z podlaską publicznością?

Z publicznością suwalską spotkam się po raz kolejny, po kilku latach. Mam bardzo dobre wspomnienia z koncertów, które tu pokazałem, wspomnienie gorącego przyjęcia.

W zapowiedzi recitalu wspomniał Pan, że pasja Brela zaraża. Czy łatwo przekonać do jego muzyki słuchaczy? Co chce im Pan przekazać?

Minęło wiele lat od śmierci Brela, a jego piosenki wciąż są śpiewane przez młode pokolenia. Tłumaczone na wiele języków, wykonywane przez wielu światowych artystów. Piosenki, które nigdy nie przestaną być aktualne i przystające do naszych czasów, naszej wrażliwości.

Czy zamierza Pan kiedyś odwiedzić Augustów?

Z wielką chęcią zaprezentuję koncert w Augustowie, mam wielki sentyment do tego miejsca. Pozdrawiam i zapraszam serdecznie na spotkanie z Brelem do Suwalskiego Ośrodka Kultury, 22 marca.

Gruby Benek