• 1
  • 2
  • 3
  • 4
poniedziałek, 16 marzec 2015 10:32

Francuskie klimaty

Napisała

Już w najbliższą niedzielę w Suwalskim Ośrodku Kultury będzie się można poczuć niczym we wnętrzu paryskiej kawiarenki. Wszystko za sprawą piosenek Jacques'a Brela, jednego z największych artystów kręgu kultury francuskiej, które rozbrzmią na scenie. Skąd taki repertuar? To w kilku słowach zdradza nam autor i wykonawca słowno-muzycznego przedstawienia "Brel raz jeszcze", Janusz Zbiegieł:

Dlaczego akurat Brel?

Brel i jego piosenki to temat rzeka. Wiem to teraz, po wielu latach śpiewania. Kiedy otrzymałem sugestię zaśpiewania Brela od Alice Dona, założycielki i właścicielki konserwatorium "Maubel" w Paryżu, byłem nieco zaskoczony i przestraszony. Wielu wykonawców, zwłaszcza we Francji, ale też w Polsce, wykonywało jego utwory z większym lub mniejszym powodzeniem. To próba dość karkołomna, starcie z legendą piosenki. Problem, z którym sam miałem się zmierzyć.

Po powrocie do Polski zacząłem myśleć o najlepszej z możliwych opcji przygotowania repertuaru Brela. Dzięki pomocy reżyserskiej pani Krystyny Jandy powstał monodram "Brel raz jeszcze" – listy Brela do żony oraz jego piosenki. Piosenki wykonuję w języku francuskim, ale jak się okazuje, dla polskiej publiczności nie stanowi to przeszkody w odbieraniu klimatu, pięknych, mądrych, ponadczasowych myśli, jakie zawarł Brel w swoich utworach.

Wkrótce wystąpi Pan na deskach Suwalskiego Ośrodka Kultury. To Pana pierwsze zetknięcie z podlaską publicznością?

Z publicznością suwalską spotkam się po raz kolejny, po kilku latach. Mam bardzo dobre wspomnienia z koncertów, które tu pokazałem, wspomnienie gorącego przyjęcia.

W zapowiedzi recitalu wspomniał Pan, że pasja Brela zaraża. Czy łatwo przekonać do jego muzyki słuchaczy? Co chce im Pan przekazać?

Minęło wiele lat od śmierci Brela, a jego piosenki wciąż są śpiewane przez młode pokolenia. Tłumaczone na wiele języków, wykonywane przez wielu światowych artystów. Piosenki, które nigdy nie przestaną być aktualne i przystające do naszych czasów, naszej wrażliwości.

Czy zamierza Pan kiedyś odwiedzić Augustów?

Z wielką chęcią zaprezentuję koncert w Augustowie, mam wielki sentyment do tego miejsca. Pozdrawiam i zapraszam serdecznie na spotkanie z Brelem do Suwalskiego Ośrodka Kultury, 22 marca.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

August
Foto Bajka - Lustra
MIRAD - Bar przy kominku
DANBUS
Opał klasy PREMIUM
Eureka
Biuro Rachunkowe
GENERALI
Tepete - Auto zastępcze
Drewno opałowe