• 1
  • 2
piątek, 17 kwiecień 2015 11:05

Tematy przynosi życie

Napisała

Na zaproszenie Józefy Drozdowskiej już po raz kolejny przyjechała do Augustowa Leonarda Szubzda, sokólska poetka, która oprócz pisania wierszy zajmuje się twórczością plastyczną. Tworzy głównie kolaże, zdobiąc nimi później ściany swego domu w Rozedrance, gdzie wspólnie z mężem organizuje spotkania z poetami, artystami i podzielającymi ich pasje ludźmi oraz poświęca się pracy twórczej.

W czwartkowy wieczór zorganizowany w Miejskim Domu Kultury w Augustowie zaprezentowała przede wszystkim swój dorobek literacki (o pozostałych dziedzinach twórczości można było dowiedzieć się z projekcji filmu "Wierszomalowanie", w którym udziela krótkiego wywiadu i oprowadza po swoim obdarzonym niezwykłym klimatem siedlisku). Zamiast jednak posiłkować się tylko tomikami poezji (a ma ich na swym koncie siedem), odczytała uczestnikom spotkania także utwory nigdzie dotąd niepublikowane. Wśród nich znalazły się wiersze pełne tęsknoty, wspomnień, obrazów z przeszłości. Mówiły o rodzinnym domu i przemijaniu. Kwestiach, do których często wraca.

"Życie przynosi też inne tematy" – dodała w przerwie deklamacji, by zmienić nastrój i przejść do zachowanych w odmiennym tonie wersów o miłości, narodzinach, wierszyków dla dzieci i przeznaczonych dla dorosłego odbiorcy limeryków. Unaoczniła tym, że inspiracją do tworzenia mogą być nie tylko wydobyte z pamięci obrazy i ważne momenty w życiu, jak przyjście na świat dziecka czy rocznica ślubu, lecz także rysunek wnuka czy zaskakujące spostrzeżenia kilkuletniej wnuczki, elementy, które na co dzień umykają naszej uwadze. Jej udało się je uchwycić i zatrzymać.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

Gruby Benek