• 1
  • 2
czwartek, 07 maj 2015 09:48

Będą huczne obchody

Napisała

"Zawsze dzielni, wszędzie znani, Krechowieccy to ułani" – głosi jedna z żołnierskich przyśpiewek opiewająca 1 Pułk Ułanów Krechowieckch im. płk Bolesława Mościckiego, najstarszy polski pułk ułański, który w okresie międzywojennym stacjonował w Augustowie. W tym roku znowu będzie o nim głośno. Wszystko za sprawą setnej rocznicy powstania Pułku i szykowanych z tej okazji hucznych obchodów.

Ich przedsmakiem ma być wieczór poezji o ułanach, który odbędzie się już za tydzień (14 maja) w Miejskim Domu Kultury. Doprecyzowany jest też program przypadającego w lipcu święta Krechowiaków. Jak zdradził nam starosta augustowski, Jarosław Szlaszyński, oprócz szykowanej monografii i prezentacji multimedialnej przybliżającej dzieje Pułku i jego znaczenia dla rozwoju Augustowa w mieście pojawią się grupy rekonstrukcyjne, odbędzie się pokaz sprawności ułańskiej, przypomniane zostaną żurawiejki i tradycyjne polskie tańce, słowem – oddany zostanie klimat dawnych lat. Swój sprzęt i umiejętności pokaże również współczesne Wojsko Polskie. Wyjątkowo podniosły charakter ma mieć uroczysta msza święta, która zostanie odprawiona w kościele garnizonowym na terenie dawnych koszar, i to nie tylko ze względu na udział w niej wojska i pocztów sztandarowych oraz blisko związanych z Pułkiem osób. Ale o szczegółach napiszemy bliżej planowanego na dzień 26 lipca jubileuszu.

Więcej w tej kategorii: « Zejdzie lawina Między pokoleniami »

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.