• 1
  • 2
  • 3
MyCenter
czwartek, 07 maj 2015 09:48

Będą huczne obchody

Napisała

"Zawsze dzielni, wszędzie znani, Krechowieccy to ułani" – głosi jedna z żołnierskich przyśpiewek opiewająca 1 Pułk Ułanów Krechowieckch im. płk Bolesława Mościckiego, najstarszy polski pułk ułański, który w okresie międzywojennym stacjonował w Augustowie. W tym roku znowu będzie o nim głośno. Wszystko za sprawą setnej rocznicy powstania Pułku i szykowanych z tej okazji hucznych obchodów.

Ich przedsmakiem ma być wieczór poezji o ułanach, który odbędzie się już za tydzień (14 maja) w Miejskim Domu Kultury. Doprecyzowany jest też program przypadającego w lipcu święta Krechowiaków. Jak zdradził nam starosta augustowski, Jarosław Szlaszyński, oprócz szykowanej monografii i prezentacji multimedialnej przybliżającej dzieje Pułku i jego znaczenia dla rozwoju Augustowa w mieście pojawią się grupy rekonstrukcyjne, odbędzie się pokaz sprawności ułańskiej, przypomniane zostaną żurawiejki i tradycyjne polskie tańce, słowem – oddany zostanie klimat dawnych lat. Swój sprzęt i umiejętności pokaże również współczesne Wojsko Polskie. Wyjątkowo podniosły charakter ma mieć uroczysta msza święta, która zostanie odprawiona w kościele garnizonowym na terenie dawnych koszar, i to nie tylko ze względu na udział w niej wojska i pocztów sztandarowych oraz blisko związanych z Pułkiem osób. Ale o szczegółach napiszemy bliżej planowanego na dzień 26 lipca jubileuszu.

Więcej w tej kategorii: « Zejdzie lawina Między pokoleniami »

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

Mirage Boats
Videozoo - Kurier
MIRAD - Bar przy kominku
KA-MIX
Drewno opałowe
Biuro Rachunkowe [Rafałko]
DrewSot
Biuro Rachunkowe [Kondracka]