• 1
  • 2
czwartek, 04 czerwiec 2015 17:27

Od powietrza, głodu, ognia i wojny...

Napisał

‒ te słowa rozpoczynające hymn Święty Boże (Trisagion) tradycyjnie wybrzmiewały podczas tegorocznych obchodów uroczystości Bożego Ciała w Bazylice NSJ. W eucharystyczną procesję ulicami naszego miasta tłumnie włączyły się rzesze wiernych.

Pochód zatrzymujący się przy czterech ołtarzach polowych, gdzie odczytywano fragmenty Ewangelii po mszy św. o godz. 12.00 w skupieniu i modlitwie przemaszerował ulicami 3 Maja, Ogrodową, Księdza Skorupki i Kościelną. Tegorocznej uroczystości towarzyszyła słoneczna pogoda i niemal bezchmurne niebo. Na zakończenie ksiądz prałat Wróblewski podziękował wszystkim, tak dorosłym jaki i dzieciom, za liczny udział.

Święto Bożego Ciała w Polsce obchodzone od 1320 roku zawdzięczamy widzeniu pewnej mniszki z XIII wieku ‒ Juliannie z Cornillon, opatce z klasztoru augustianek w Mont Cornillon koło Liége, która w 1209 r. ujrzała jasną tarczę księżyca z zarysowaną ciemną plamą. Widzenia te zinterpretowano jako skutek braku wśród świąt kościelnych dnia poświęconego Najświętszemu Sakramentowi.

Gruby Benek