• 1
  • 2
  • 3
MyCenter
wtorek, 16 czerwiec 2015 14:32

Tydzień Czytania Dzieciom w Augustowie i powiecie

Napisane przez Monika Rowińska

Dzieci nie chcą czytać? Trzeba je do tego odpowiednio zachęcić. Temu służył XIV Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom, w którym brali udział uczniowie z Augustowa, Nowinki i Lipska.

Lekcje zaczynały się dziesięciominutowym czytaniem w każdej klasie. W tym roku czytali – czasami na kawałku lekcji, ale bywało, że na czytanie poświęcano całe godziny – nauczyciele, rodzice, dziadkowie i uczniowie. W augustowskim Zespole Szkół Samorządowych młodszym kolegom z podstawówki czytali gimnazjaliści z tej samej szkoły oraz gościnnie uczniowie z Gimnazjum nr 2. Co czytano? Między innymi "Pompona" Joanny Olech, "Magiczne drzewo" Andrzeja Maleszki, 2"Niezgodną" Weroniki Roth, "Metro 2033" Dmitra Glukhovskiego.

Dzieci słuchały rewelacyjnych "Wierszy, że aż strach!" Małgorzaty Strzałkowskiej, a potem tworzyły kolaże do wybranych przez siebie wierszy. Prace można podziwiać na bibliotecznych wystawach, a te najpiękniejsze wezmą udział w międzyszkolnym konkursie.

Uczniowie zagrali w "Bractwo PAX" – grę biblioteczną promującą nową serię książek fantasy dla młodzieży. Należało odnaleźć kolejne wskazówki ukryte w bibliotece, rozwiązać zagadki oraz wymyślić zaklęcie, które zniszczy pilnującego dostępu do biblioteki potwora. Do zabawy zaprosiło nas Wydawnictwo Media Rodzina, które przysłało książki, nagrody i wszystkie przedmioty niezbędne do przeprowadzenia gry.

Dzieci z "dwójki" i "czwórki" obejrzały spektakl "Love story" w brawurowym wykonaniu swoich kolegów z SP nr 3.

"Trójka" przygotowała Szkolny Przegląd Form Teatralnych, wystawiła "Czerwonego Kapturka – nową historię" oraz "Bajkę o rybaku i rybce". Odbyło się tam także Święto Bajek pełne zagadek i quizów.

W Nowince dzieci recytowały wiersze ks. Twardowskiego podczas konkursu "Poezja ks. Jana Twardowskiego w 100 rocznicę urodzin".

Biblioteka Gimnazjum nr 2 zorganizowała "Cmentarz zapomnianych książek", czyli kiermasz starych książek, podczas którego czytano fragmenty "Cienia wiatru" i "Gry Anioła". Gimnazjaliści wzięli też udział w czytaniu poezji Karola Wojtyły w Bibliotece Miejskiej w Augustowie.

Imprezę, pod patronatem Fundacji ABC XXI "Cała Polska czyta dzieciom", zorganizowała Sekcja Bibliotekarska Oddziału ZNP w Augustowie. Burmistrz Miasta Augustowa oraz Zarząd Oddziału ZNP w Augustowie sponsorowali książki, które służyły do przeprowadzenia zajęć, a następnie zasiliły biblioteczne księgozbiory.

Za przebieg imprezy w poszczególnych szkołach odpowiedzialni byli nauczyciele bibliotekarze: Dorota Zawadzka z ZSS, Monika Rowińska z SP nr 4, Małgorzata Sawicka z Gimnazjum nr 2, Joanna Denert z ZSS STO, Andrzej Sturgulewski z ZS w Nowince i Teresa Sapieha z ZS w Lipsku. W SP nr 2 wspomagała nas niezawodna Małgorzata Szleszyńska – wychowawczyni klasy I b.

Monika Rowińska

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

Mirage Boats
Videozoo - Kurier
MIRAD - Bar przy kominku
Biuro Rachunkowe [Rafałko]
Drewno opałowe
Weterynarz
KA-MIX
DrewSot