Wydrukuj tę stronę
wtorek, 16 czerwiec 2015 14:32

Tydzień Czytania Dzieciom w Augustowie i powiecie

Napisane przez Monika Rowińska

Dzieci nie chcą czytać? Trzeba je do tego odpowiednio zachęcić. Temu służył XIV Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom, w którym brali udział uczniowie z Augustowa, Nowinki i Lipska.

Lekcje zaczynały się dziesięciominutowym czytaniem w każdej klasie. W tym roku czytali – czasami na kawałku lekcji, ale bywało, że na czytanie poświęcano całe godziny – nauczyciele, rodzice, dziadkowie i uczniowie. W augustowskim Zespole Szkół Samorządowych młodszym kolegom z podstawówki czytali gimnazjaliści z tej samej szkoły oraz gościnnie uczniowie z Gimnazjum nr 2. Co czytano? Między innymi "Pompona" Joanny Olech, "Magiczne drzewo" Andrzeja Maleszki, 2"Niezgodną" Weroniki Roth, "Metro 2033" Dmitra Glukhovskiego.

Dzieci słuchały rewelacyjnych "Wierszy, że aż strach!" Małgorzaty Strzałkowskiej, a potem tworzyły kolaże do wybranych przez siebie wierszy. Prace można podziwiać na bibliotecznych wystawach, a te najpiękniejsze wezmą udział w międzyszkolnym konkursie.

Uczniowie zagrali w "Bractwo PAX" – grę biblioteczną promującą nową serię książek fantasy dla młodzieży. Należało odnaleźć kolejne wskazówki ukryte w bibliotece, rozwiązać zagadki oraz wymyślić zaklęcie, które zniszczy pilnującego dostępu do biblioteki potwora. Do zabawy zaprosiło nas Wydawnictwo Media Rodzina, które przysłało książki, nagrody i wszystkie przedmioty niezbędne do przeprowadzenia gry.

Dzieci z "dwójki" i "czwórki" obejrzały spektakl "Love story" w brawurowym wykonaniu swoich kolegów z SP nr 3.

"Trójka" przygotowała Szkolny Przegląd Form Teatralnych, wystawiła "Czerwonego Kapturka – nową historię" oraz "Bajkę o rybaku i rybce". Odbyło się tam także Święto Bajek pełne zagadek i quizów.

W Nowince dzieci recytowały wiersze ks. Twardowskiego podczas konkursu "Poezja ks. Jana Twardowskiego w 100 rocznicę urodzin".

Biblioteka Gimnazjum nr 2 zorganizowała "Cmentarz zapomnianych książek", czyli kiermasz starych książek, podczas którego czytano fragmenty "Cienia wiatru" i "Gry Anioła". Gimnazjaliści wzięli też udział w czytaniu poezji Karola Wojtyły w Bibliotece Miejskiej w Augustowie.

Imprezę, pod patronatem Fundacji ABC XXI "Cała Polska czyta dzieciom", zorganizowała Sekcja Bibliotekarska Oddziału ZNP w Augustowie. Burmistrz Miasta Augustowa oraz Zarząd Oddziału ZNP w Augustowie sponsorowali książki, które służyły do przeprowadzenia zajęć, a następnie zasiliły biblioteczne księgozbiory.

Za przebieg imprezy w poszczególnych szkołach odpowiedzialni byli nauczyciele bibliotekarze: Dorota Zawadzka z ZSS, Monika Rowińska z SP nr 4, Małgorzata Sawicka z Gimnazjum nr 2, Joanna Denert z ZSS STO, Andrzej Sturgulewski z ZS w Nowince i Teresa Sapieha z ZS w Lipsku. W SP nr 2 wspomagała nas niezawodna Małgorzata Szleszyńska – wychowawczyni klasy I b.

Monika Rowińska