• 1
  • 2
  • 3
sobota, 15 sierpień 2015 12:47

Chopin nad Nettą

Napisała

W piątkowe popołudnie na scenie plenerowej przy Hotelu Karmel w Augustowie stanął fortepian i rozstawiono partytury. Rozpoczęły się przygotowania do koncertu otwierającego VII Letni Festiwal Chopin nad Nettą.

Powoli zaczęły wypełniać się poustawiane w cieniu drzew ławki zajmowane przez przybyłych specjalnie na szykowany występ miłośników muzyki klasycznej oraz przypadkowych spacerowiczów zainteresowanych niecodziennym wydarzeniem. Wkrótce pojawili się też organizatorzy wydarzenia, państwo Trojanowscy, oraz wyczekiwani przez wszystkich wykonawcy. Do fortepianu zasiadł Krzysztof Kiercul, po skrzypce sięgnął Krzysztof Dudkowski, przy mikrofonach ustawili się obdarzeni wyjątkowymi głosami Zbigniew Dębko (baryton) i Ewa Dębko (sopran). To właśnie oni byli głównymi bohaterami spotkania, które rozpoczęło się od zaprezentowania pieśni skomponowanych przez Fryderyka Chopina do tekstów polskich poetów. Zgromadzeni mogli usłyszeć takie utwory jak "Precz z moich oczu" czy "Leci liście z drzewa".

Program koncertu nie ograniczał się jednak tylko do kompozycji Chopina. Coroczne festiwale, choć poświęcone są przede wszystkim jego twórczości, stają się też okazją do przybliżenia szerszemu gronu utworów innych kompozytorów. Tym razem postawiono na operetki, musicale i arie operowe. Muzycy sięgnęli m. in. po Mozarta i Moniuszkę. Rozbrzmiały również znajome dźwięki "Skrzypka na dachu" czy zagranego i wyśpiewanego z mocą "Czardasza – kiedy skrzypki grają". Repertuar, różny charakterem w treści i nastroju, przypadł widać do gustu zgromadzonej publiczności, bo nie wypuściła muzyków bez bisu.

Piątkowy koncert był dopiero pierwszą częścią tegorocznego festiwalu. Część druga już dziś (15 VIII) o godz. 17.00. Tym razem odbędzie się na Rynku Zygmunta Augusta. Wystąpią Michał Drewnowski (fortepian) i New Art. Chaber Soloists. A za tydzień, 23 sierpnia, kolejne spotkanie z Chopinem (MDK, godz. 17.00). Na fortepianie zagra Kayo Nischizimu, której towarzyszyć będzie puzonista Piotr Wawreniuk.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot