• 1
  • 2
  • 3
sobota, 05 wrzesień 2015 17:07

Spacer z bohaterami "Lalki"

Napisała

Na ulicach Augustowa można dziś było spotkać Stanisława Wokulskiego, Izabelę Łęcką, Ignacego Rzeckiego, barona i baronową Krzeszowskich oraz innych bohaterów "Lalki" Bolesława Prusa. Wszystko za sprawą ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie mającej na celu popularyzacją czytelnictwa, w którą aktywnie włączyły się lokalne instytucje kulturalne i oświatowe.

Tym razem nie poprzestano na samym czytaniu fragmentów powieści, a postawiono na inscenizację. Sceny "Lalki" odegrane zostały w różnych punktach miasta, które na chwilę zamieniło się w XIX-wieczną Warszawę. Pojawił się tu przeniesiony z kart książki sklep Wokulskiego, kamienica, w której zamieszkiwali niesforni studenci wymigujący się od płacenia czynszu, renomowana restauracja na ulicy Kruczej.

– Wystarczy, że uruchomimy naszą wyobraźnię i wsłuchamy się we fragmenty tekstu Bolesława Prusa, by odbyć literacką podróż po Warszawie z końca XIX stulecia. Wyobraźmy sobie, że jest rok 1872. Gdzieś za rogiem ulicy, w podwórku lub parkowych alejkach czekają na nas być może trochę zapomniani bohaterowie – zapraszał do wspólnego spaceru z nimi Bartosz Świerkowski. – Warto dostrzec ich wszystkich jako żywych ludzi, którzy mają nam coś ważnego do powiedzenia o sobie, o czasach, w których przyszło im żyć, ale i o nas samych, współczesnych Polakach – zachęcała z nim razem dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej APK w Augustowie, przekonując jednocześnie, że lektura książek nie tylko pogłębia wiedzę, ale rozwijając wyobraźnię sprawia, że wzrastają nasze kompetencje i możliwości oddziaływania na świat.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot