• 1
  • 2
  • 3
środa, 09 wrzesień 2015 21:57

Pogwarzyć w Augustowie

Napisał

Na to ponoć zawsze jest czas. A choć długie augustowian rozmowy nie brzmią równie charakterystycznie jak choćby gwara kaszubska, okazuje się, że na co dzień posługujemy się sporym arsenałem słów nieużywanych w innych regionach kraju.

Ażeby udowodnić to na piśmie jedna z naszych czytelniczek postanowiła skonstruować krótki słownik składający się ze zwrotów charakterystycznych dla Augustowszczyzny i okolicznych rejonów. Rozmawiając ze starszymi mieszkańcami Augustowa, Nowinki, Lipska i wielu innych miejscowości, jak sama przyznaje, nie dzieliła swojego wykazu na poszczególne regiony, choć oczywiście różnice istniały. Mimo to jednak wiele słów pozostało wspólnych. Część z nich wyszła już z użycia, inne funkcjonują do dzisiaj.

Tylko u nas jeszcze niedawno coś mogło się komuś zamanić, czyli zachcieć, lub odwidzieć, wskutek czego zmienił zdanie. Zdarzało się prześwięcić, lub jak kto woli, przegonić niechcianą osobę. Wiadomo powszechnie, że amatorzy jedzenia mają spust, a kiedy starszych członków naszych rodzin dopadało zmęczenie, mogli zwyczajnie nie zdoleć czegoś wykonać. Podobno coraz rzadziej spotyka się osoby honorne, postanowne, mające dryg, rychtowne, czy przeciwnie- obdziadziałe, choć co do tego, można mieć wątpliwości. Rzadko wybucha gdzieś rejwach czyli zamieszanie, na które przykarabaniaja się różne śtumaki, w dodatku niejeden z nich potrzebuje przyuczki. A jednak zdarzało to się dosyć często. Tylko z zimna, jak dawniej, chwilami nas telepie, podczas dźwigania ciężarów możemy się poderwać, a kiedy nie mamy już lądu w skrajnych przypadkach zdarza nam się wiszczeć ze złości. Choć, jak powiadają, ze wszystkiego można się wykaraskać. Co prawda, swoimi słowami w trymiga lepiej opowiedzieliby to zapewne nasi ojce, ale i my przecież coś niecoś potrafimy nawet o tym nie wiedząc. Sęk w tym, by nie wtranżolić się w rozmowę.

Więcej w tej kategorii: « Akwarele – wystawa Z wizytą u Paca »

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot