• 1
  • 2
niedziela, 18 październik 2015 14:00

Na Tatarskim Szlaku

Napisał

Czas pieszych i rowerowych wycieczek szlakami turystycznymi formalnie dobiegł końca, choć, jak wiadomo, jeśli podróżowanie ma się we krwi, żadna pogoda nie powinna stać się nieprzekraczalną przeszkodą. Tym bardziej, że samochodowe trasy również dostarczają emocji. Jedną z ciekawszych ofert, z której można było skorzystać w Augustowie jeszcze na początku października był Szlak Tatarski. Poruszając się własnym autem można przemierzyć go samemu.

Nadania króla Augusta II i Augusta III powodowały osiedlanie się Tatarów głównie na Podlasiu i Grodzieńszczyźnie. Obecnie w Białymstoku znajduje się największa gmina muzułmańska w Polsce. W Kruszynianach i Bohonikach zachowały się jedyne w kraju zabytkowe meczety i mizary.
Nim tam dotrzemy warto zwiedzić kilka innych miejsc we wschodniej Polsce. Jeśli planując początkowe odcinki trasy zdecydujemy się jechać przez Hajnówkę, nie sposób pominąć Sobór Świętej Trójcy ‒ dwupoziomową cerkiew prawosławną zdolną pomieścić 5 tysięcy ludzi, posiadającą 7 ołtarzy. Jadąc przez Sztabin, gdzie wciąż jeszcze mieszka kilka rodzin tatarskich, warto zajrzeć do zawierającego elementy neogotyckie kościoła. Cerkiew odwiedzimy również w Jacznie i w Różanymstoku, zaś przepiękne barokowo-rokokowe sanktuarium zbudowane na wzór kościoła jezuitów, w Grodnie. Parafia Przemienienia Pańskiego w Sokolanach w powiecie sokólskim może pochwalić się nietypowym ogrodem, który przypomina ogród botaniczny. W Malawiczach Dolnych napotkamy drewniane wiatraki. Warto odwiedzić także sokólskie cmentarze, przedwojenne kamienice wzdłuż ulic Białostockiej i Grodzieńskiej oraz naturalnie Muzeum Regionalne Ziemi Sokólskiej, nie wspominając o pozostałych zabytkach tej wielowyznaniowej miejscowości.

W jej okolicach leży niewielka wieś Bohoniki nadana Tatarom przez Jana III Sobieskiego, która może poszczycić się jednym z dwóch czynnych meczetów w Polsce. Skromna świątynia z wieżyczką zakończona półksiężycem to miejsce, gdzie gromadzą się Tatarzy z całej Polski podczas ruchomego święta Kurban- Bajram. Nieopodal jako część stałej ekspozycji funkcjonuje w całości wyłożona tkaninami tatarska jurta. W Bohonikach również znajduje się położony na porośniętym lasem wzgórzu mizar, czyli zajmujący 2 ha największy w Polsce muzułmański cmentarz. Drugi meczet, wybudowany przez Tatarów ze Złotej Ordy odnajdziemy w Kruszynianach. Zbudowano go na planie prostokąta, wyposażono w dwie wieżyczki, z zewnątrz i wewnątrz pokryto pomalowaną na kolor islamu- ciemna zieleń, boazerią. Obie miejscowości znajdują się w okolicy Puszczy Knyszyńskiej, charakteryzującej się podobną do południowej tajgi roślinnością, i malowniczej doliny Nietupy z drewnianym młynem na rzece, który przetrwał od XIX w.

Chodź aura coraz mniej przyjazna, Szlak Tatarski wciąż jeszcze można pokonać rowerem wyruszając ze Sztabina do Sokółki a stamtąd przez Malawicze Dolne, Bohoniki, Bobrowniki, Suhynicze, Babiki, Usnarz Górny, Jurowlany, Krynki dotrzeć aż do Kruszynian. To jednak tylko jedna z wielu propozycji umożliwiających aktywne spędzanie wolnego czasu. By zbliżające się jesienne wieczory skutecznie nas nie uśpiły, warto pamiętać, że podróżować, to żyć podwójnie.

Więcej w tej kategorii: « "Robimy to razem" Szukali zabytków »

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.