• 1
  • 2
niedziela, 25 październik 2015 13:12

Szukali zabytków

Napisał

W sobotę po godz. 10,00 aż 12 młodzieżowych ekip wyruszyło spod Zespołu Szkół Społecznych STO tropem historii i augustowskich zabytków. Gra miejska "Było ‒ Jest" polegająca na pieszym pokonaniu zaznaczonych na mapie odcinków i wykazaniu się wiedzą o konkretnej, znajdującej się na każdym z nich budowli, zakończyła się w ośrodku Marina Borki.

Do udziału w grze zaproszono uczniów Szkoły Społecznej wraz z rodzicami i nauczycielami. Przed startem uczestnicy otrzymali plan miasta, na którym zaznaczono kolejne etapy marszu. W skład każdej grupy wchodziły minimum dwie osoby, dysponujące stoma minutami na pokonanie całej trasy. Choć w praktyce okazało się, że potrzeba go było znacznie więcej, przygotowane zadania wykonali wszyscy. Na poszczególnych etapach uczestnicy musieli odgadnąć zapisane na planszy hasła "co było" i "co jest" oraz ułożyć z puzzli historyczne zdjęcie obiektu. Znalazły się wśród nich: amfiteatr, hotel Hetman, kościół w "Koszarach", II LO, śluza, Szkoła Muzyczna, "Dom Turka", bazylika, Rynek Zygmunta Augusta, kaplica Jezusa Klęczącego i Marina Borki.

Na kolejne zespoły powoli docierające czekał już namiot z poczęstunkiem i płonące ognisko. Zanim jednak zmęczeni po trasie uczestnicy mogli upiec na nim tradycyjne kiełbaski nastąpiło oficjalne zakończenie połączone z rozdaniem nagród. ‒ W tej grze nie ma przegranych i zwycięzców, a o kolejności poszczególnych miejsc zadecydowała przede wszystkim liczba osób (każda dodatkowa w zespole oznaczała kolejny punkt). Mimo odczuwalnej liczby przebytych kilometrów najważniejszą kwestią była posiadana wiedza o odwiedzonych miejscach ‒ krótko podsumował wydarzenie Ryszard Grabowski ‒ Chciałbym na koniec podziękować, że chciało się państwu wyjść z domu, zostawić komputer i ciepłe łóżko.

Nastroje towarzyszące zebranym, zarówno dzieciom jak i rodzicom przygotowującym się do pamiątkowego zdjęcia przy ognisku, wyraźnie mówiły,że nie było to decyzja chybiona.

Gruby Benek