• 1
  • 2
niedziela, 25 październik 2015 22:03

Z Kaliningradu do Augustowa

Napisał

Już po raz kolejny w augustowskim kinie "Iskra" wystąpiły zespoły dziecięce z obwodu kaliningradzkiego. W związku ze 120 rocznicą urodzin Siergieja Jesienina, za sprawą fundacji "Rusicz", w sobotnie popołudnie nastąpiło swoiste zderzenie dwóch kultur. Program artystyczny odbył się pod przewodnictwem prezesa fundacji "Mir" Viktora Gołubiewa.

Koncerty utalentowanych młodych artystów zza naszej wschodniej granicy stały się już augustowską tradycją, co roku gromadząc w sali kinowej liczne grono widzów. Tym razem gród nad Nettą odwiedziły zespoły: Słowianoczka, Jantarnyje Miniatury i Zwiezdnyj Dożdż, prezentując się na scenie grupowo i w partiach solowych. Nie zabrakło regionalnych tańców (ukraińska Bulba, Żenskaja Dola) i pieśni o dziecięcych tęsknotach i marzeniach ("Mama", "My wmiestie", "Ja by chotieła narysować miecztu"). Po raz kolejny okazało się, że to właśnie dzieci, które na scenie są po prostu sobą, znakomicie potrafią przekazać klimat i zbudować kontakt pomiędzy przedstawicielami odrębnych regionów geograficznych. O tym, że z Kaliningradu do Polski nie jest znów tak daleko udowodnił również brawurowo odtańczony krakowiak, a reakcja publiczności potwierdziła to ostatecznie. – Chcielibyśmy przekazać wam gorące podziękowania za wasze przyjęcie w waszym mieście. Nie ważne, w jakim kraju żyjemy, jakim posługujemy się językiem. Najważniejsze jest zbliżenie naszej sztuki, kultury i muzyki ‒ przekonywali na zakończenie organizatorzy. – Odbywający się po raz trzeci koncert to tylko niewielka część tego, co chcielibyśmy pokazać w ramach projektu ‒ mówił Viktor Gołubiew. Ze strony polskiej wypowiedział się obecny na spotkaniu poseł Aleksander Sosna: ‒ Wasz występ będzie brzmiał nam w uszach jeszcze długo po tym, kiedy zejdziecie ze sceny ‒ podsumował w krótkich słowach wizytę gości.

Nie da się jednak ukryć, że najwięcej emocji spotkanie w kinie "Iskra" przyniosło młodym wykonawcom, którzy zebrali deszcz oklasków od augustowskiej publiczności.

Gruby Benek