• 1
  • 2
  • 3
  • 4
wtorek, 03 listopad 2015 19:01

Wampiryzm w nowym wydaniu

Napisała

Jednym brakowało wyrazistej treści, drudzy zostali upojeni klimatem. Z pewnością jednak większość widzów wyszła z kina urzeczona kadrami i dopełniającą je muzyką. – Ten film ma doskonały potencjał by zostać filmem kultowym – stwierdził zaś po projekcji Jacek Dziduszko, gość poniedziałkowego pokazu DKF-u, podczas którego wyświetlono na dużym ekranie debiutancki obraz Any Lily Amirpour "O dziewczynie, która wraca nocą sama do domu".

Przed seansem zaproszony na spotkanie filmoznawca wprowadził zgromadzonych w "Iskrze" widzów w tematykę kina wampirycznego. To jednak nie jedyna poetyka, jaką młoda reżyserka zastosowała przy tworzeniu "O dziewczynie...", gdzie na tytułową postać wybrała wampirzycę. Na balansowanie między gatunkami, od romansu przez western i komiks, inspiracje kultowymi scenami oraz wyraźne zanurzenie w zachodniej popkulturze zwrócono uwagę na rozgorzałej po pokazie dyskusji. Główny bohater przypominający Jamesa Deana, Bad City, które budzi skojarzenie z utrzymanymi w mrocznej scenerii komiksami Franka Millera, budowane powoli napięcie i długie sekwencje rodem ze spaghetti westernu, a wszystko to podane po persku i z irańską obsadą. Amirpour lawiruje między kulturą amerykańską a światem irańskim, i to ten pierwszy mocno wychodzi na wierzch. – Można przyjąć, iż zamiarem reżyserskim było pokazanie, że Iran nie jest tylko krajem kobiet w czadorach – zauważył Jacek Dziduszko. Film nie wolny jest też jednak od rozliczeń z tamtejszą kulturą.

To, czym od razu przykuwa, jest zaś z pewnością strona wizualna. Nieprzypadkowo padło podczas dyskusji stwierdzenie, że reżyserka myśli obrazami. Wysublimowane czarno-białe zdjęcia urzekają. Jest w nich coś magicznego i przyciągającego. Zapewne wielu z uczestników pokazu zgodzi się ze zdaniem gościa, że blisko tu do idei filmu-obrazu, który chciałoby się oprawić w ramkę i powiesić na ścianie. Najlepiej z towarzyszeniem przemyślanie dobranego przez reżyserkę podkładu muzycznego.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

August
McDonald's
MIRAD - Bar przy kominku
Zakład stolarski
Opał klasy PREMIUM

Najnowsze komentarze