• 1
  • 2
wtorek, 03 listopad 2015 19:01

Wampiryzm w nowym wydaniu

Napisała

Jednym brakowało wyrazistej treści, drudzy zostali upojeni klimatem. Z pewnością jednak większość widzów wyszła z kina urzeczona kadrami i dopełniającą je muzyką. – Ten film ma doskonały potencjał by zostać filmem kultowym – stwierdził zaś po projekcji Jacek Dziduszko, gość poniedziałkowego pokazu DKF-u, podczas którego wyświetlono na dużym ekranie debiutancki obraz Any Lily Amirpour "O dziewczynie, która wraca nocą sama do domu".

Przed seansem zaproszony na spotkanie filmoznawca wprowadził zgromadzonych w "Iskrze" widzów w tematykę kina wampirycznego. To jednak nie jedyna poetyka, jaką młoda reżyserka zastosowała przy tworzeniu "O dziewczynie...", gdzie na tytułową postać wybrała wampirzycę. Na balansowanie między gatunkami, od romansu przez western i komiks, inspiracje kultowymi scenami oraz wyraźne zanurzenie w zachodniej popkulturze zwrócono uwagę na rozgorzałej po pokazie dyskusji. Główny bohater przypominający Jamesa Deana, Bad City, które budzi skojarzenie z utrzymanymi w mrocznej scenerii komiksami Franka Millera, budowane powoli napięcie i długie sekwencje rodem ze spaghetti westernu, a wszystko to podane po persku i z irańską obsadą. Amirpour lawiruje między kulturą amerykańską a światem irańskim, i to ten pierwszy mocno wychodzi na wierzch. – Można przyjąć, iż zamiarem reżyserskim było pokazanie, że Iran nie jest tylko krajem kobiet w czadorach – zauważył Jacek Dziduszko. Film nie wolny jest też jednak od rozliczeń z tamtejszą kulturą.

To, czym od razu przykuwa, jest zaś z pewnością strona wizualna. Nieprzypadkowo padło podczas dyskusji stwierdzenie, że reżyserka myśli obrazami. Wysublimowane czarno-białe zdjęcia urzekają. Jest w nich coś magicznego i przyciągającego. Zapewne wielu z uczestników pokazu zgodzi się ze zdaniem gościa, że blisko tu do idei filmu-obrazu, który chciałoby się oprawić w ramkę i powiesić na ścianie. Najlepiej z towarzyszeniem przemyślanie dobranego przez reżyserkę podkładu muzycznego.

Gruby Benek