• 1
  • 2
piątek, 13 listopad 2015 17:00

Klasyk Larsa von Triera znów na dużym ekranie

Napisała

Od premiery "Przełamując fale", obsypanego nagrodami i jednego z najbardziej znanych dzieł duńskiego reżysera Larsa von Triera, minęło prawie 20 lat. Miłośnikom twórczości Duńczyka i wszystkim tym, którzy chcą nadrobić filmowe zaległości, mamy dobrą wiadomość – film można ponownie zobaczyć na dużym ekranie, tym razem w jakości cyfrowej.

Odrestaurowany cyfrowo klasyk twórcy o bogatym dorobku (znanego m.in. z "Tańcząc w ciemnościach", "Dogville", "Melancholii" czy skandalizującej "Nimfomanki") zostanie wyemitowany już 23 listopada w augustowskim kinie Iskra w ramach pokazu Dyskusyjnego Klubu Filmowego.

Czy nakręcona w latach 90. historia Bess (w tej roli znakomita, debiutująca wówczas na ekranie Emily Watson), dla której sensem życia staje się miłość do pracującego na platformie wiertniczej Jana (Stellan Skarsgård), wciąż wzbudza emocje? Jak po blisko dwóch dekadach oddziałuje na widza? "”Przełamując fale” w reżyserii Larsa von Triera to film trudny, brudny i kultowy. Czy warto go zobaczyć? Co do tego nie ma najmniejszych wątpliwości. Czy warto go sobie przypomnieć? Jeszcze raz tak" – zapewniają w stanowczych słowach organizatorzy, zapraszając na seans i dyskusję. Gościem pokazu będzie Tomasz Adamski, badacz i miłośnik kina skandynawskiego.

Seans – 23 listopada, godz. 18.00. Bilety do nabycia w Miejskim Domu Kultury (tel. 87 643 36 59) i w kasie kina na godzinę przed seansem.

Gruby Benek