• 1
  • 2
  • 3
  • 4
poniedziałek, 16 listopad 2015 09:43

Kino ze smakiem

Napisał

Zbliżający się wieczór z "Iskrą na obcasach" przebiegnie w atmosferze kulinarnych zmagań, nie tylko na poziomie filmowym, ale czysto praktycznym. Przed projekcją o godz 18,30 w trzech konkurencjach swoje talenty zaprezentują na żywo uczestnicy suwalskiej edycji programu "Ugotowani". Całości dopełni obraz Johna Wellsa o takim samym tytule, bynajmniej nie obniżający temperatury konkursowych emocji. Co zresztą nie powinno dziwić u reżysera "Jesieni w hrabstwie Osage".

Trzy rundy rewanżowego starcia, trzy kulinarne pojedynki, trzy dania i dwuosobowe jury: bez względu na to, kto wygra, na zaostrzenie apetytu liczyć mogą wszyscy, którzy zdecydują się kibicować dwojgu uczestników: Aleksandrze z Suwałk i Bogusławowi z Augustowa. Spragnionych dalszych wrażeń, za sprawą X muzy w świat paryskich restauracji zabierze genialny szef kuchni o trudnej przeszłości i wybuchowym temperamencie, który postanowi wrócić do zawodu i przy pomocy skompletowanej ekipy zdobyć trzy gwiazdki w przewodniku Michelina. Zdaniem krytyków galeria dań pojawiających się na ekranie może skutecznie zachęcić do kuchennych podbojów, a sam film przekonać do głębszej refleksji nad życiem, bo to przede wszystkim o ludziach opowiada Wells. I choć "Ugotowani" z pewnością do kanonu kina nie wejdą, co niektórzy być może odnajdą w nich odległe podobieństwa do słynnych "Zaklętych Rewirów" Janusza Majewskiego. Jednak, co najważniejsze: "Historia Adama Jonesa (w tej roli Bradley Cooper) satysfakcjonuje i syci"- gdyby posłużyć się fragmentem jednej z recenzji. Zważywszy na program wieczoru, ta rekomendacja wystarczyć powinna w zupełności.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

McDonald's
August
Zakład stolarski
MIRAD - Bar przy kominku
Opał klasy PREMIUM

Najnowsze komentarze