• 1
  • 2
niedziela, 13 grudzień 2015 16:33

Prosto w oczy

Napisał

Uznany za bardzo "skandynawski" polski-szwedzki debiut filmowy Magnusa von Horna zakończy tegoroczną edycję przeglądu filmowego 3X Gdynia. Nakręcony w oparciu o akta sprawy nastolatka opuszczającego zakład zamknięty po odbyciu kary "Intruz"już dzisiaj o godz 18.30.

Po dniu, który upłynął pod znakiem emocjonalnej gry na granicy gatunkowych konwencji nadeszła pora na obraz angażujący oszczędnością środków. Zmontowany przez Agnieszkę Glińską dramat krytycy określili jako nie popadający w oczywistość, szczery do bólu obraz o tym, że "zło rodzi się w afekcie, jest reakcją na lęk, na bezsilność; jest owocem braku komunikacji". Gra aktorska uwypuklana przez "zdystansowaną" do widza kamerę, gdyby przytoczyć opinie o "Intruzie", niejednokrotnie w trakcie seansu prowokuje by dodać znak zapytania do tytułu filmu. Ci, których konfrontacja się ze światem Johna (Ulrik Munther) zmotywuje do głębszej refleksji będą mogli zrewidować swoje wrażenia podczas dyskusji z Michałem Oleszczykiem, dyrektorem artystycznym gdyńskiego festiwalu tuż po projekcji.

Wielopłaszczyznową, wymykającą się filmowym uproszczeniom, historię odsłaniającą mechanizmy społecznego odrzucenia uhonorowano Złotymi Lwami i nagrodą Polskiej Federacji DKF-ów, stawiając ją na równi z produkcjami Michaela Hanekego.

Gruby Benek