• 1
  • 2
sobota, 13 luty 2016 17:49

Zaskoczyć detalem

Napisane przez AMK

Udało się Juliuszowi Szczęsnemu Baturze, znanemu artyście plastykowi z Augustowa, którego grafiki wypełniły salę Miejskiego Domu Kultury. Wystawa prac wykonanych techniką linorytu, tym razem "na kolorowo", cieszyła nie tylko odbiorców, lecz także osoby zaangażowane w jej przygotowanie.

– Chciałam powiedzieć, że bardzo przyjemnie tą wystawę się tworzyło – stwierdziła Renata Rybsztat z Augustowskich Placówek Kultury podczas piątkowego spotkania z autorem grafik. – Każda praca mnie po prostu zaskakiwała. Zaskakiwała tymi wszystkimi rowkami, detalami. W te prace trzeba się wczytać – dodała. A jest w co, bo na ekspozycję składa się aż 176 malunków. Można tu znaleźć niesforne diabły, ludowych muzykantów, złotogrzywe rumaki, smoki, rycerzy, barwnie upierzone ptaki.

– Te obrazeczki, które tu widzicie, to twórczość jarmarczna – skwitował skromnie swoje dzieła Juliusz Batura. Śmiał się, że czarno-białe nie wzbudzały zainteresowania na kiermaszach. – Gdy pokolorowałem, ludzie zaczęli kupować.

Spotkanie w MDK-u też było okazją do nabycia tych bardzo charakterystycznych, okraszonych rysem żartu i ludowości, jak mówi o nich sam artysta, prac. Przybyli mogli też własnoręcznie odbić na pamiątkę jedną z grafik. – Każdy będzie mógł się pobrudzić – zachęcał do spróbowania swoich sił Juliusz Batura, tłumacząc zainteresowanym, jak nakładać farbę, by pokryć dokładnie całą płytkę, i jak zręcznie przecisnąć ją przez prasę. Obdarzone autografem odbitki to niewątpliwie cenna pamiątka z wystawy, z której pozostaną też i inne, niewątpliwie ciepłe, wrażenia.

Wystawa jest czynna do końca lutego.

Gruby Benek