• 1
  • 2
piątek, 19 luty 2016 09:40

Na dwunastu strunach…

Napisane przez AMK

Operę, mazurki i tango. Miedzy innymi tego typu utwory wygrał na dwunastu strunach obyty ze światowymi scenami duet gitarowy Kupiński Guitar Duo, który po raz kolejny gościł w Państwowej Szkole Muzycznej w Augustowie. W nastrój wieczoru wprowadziła zebranych uczennica szkoły, wykonując na gitarze dwie wybrane kompozycje.

– Gitara to niezwykły instrument. Już sam Ludwig van Beethoven powiedział po wysłuchaniu Mauro Giulianiego, że gitara to miniaturowa orkiestra – przekonywała przed głównym występem o szerokich możliwościach gitary Ewa Jabłczyńska, by zaraz dać temu dowody. Wspólnie z Dariuszem Kupińskim rozpoczęła koncert od uwertury do opery "La gazza ladra" ("Sroka złodziejka") Gioacchina Rossiniego skomponowanej na... dużą orkiestrę symfoniczną.

Zgromadzeni na sali słuchacze mogli też usłyszeć skomponowane na fortepian utwory Fryderyka Chopina. Duet przygotował dwa mazurki według własnej transkrypcji. Nietypowa aranżacja, sądząc po reakcji, przypadła do gustu publiczności. Wydaje nam się, że i sam Chopin zasłuchałby się w ten sposób wygranych kompozycjach, jako że, jak głoszą przekazy, bardzo sobie cenił brzmienie gitary.

W repertuarze utalentowanej pary znalazł się również niekwestionowany król tanga, Astor Piazzolla, który sprawił, że tango zaistniało na wielkich salach koncertowych całego świata. Duet wygrał z pasją i energią utwór "Zita".

Zwieńczeniem występu były wybrane części koncertu na dwie gitary i orkiestrę Joaquina Rodrigo, w których można było usłyszeć nawiązania do muzyki dawnej i form charakterystycznych dla muzyki hiszpańskiej. I jeszcze raz, ku uciesze audytorium, choć nikt nie zasiadł do fortepianu, wybrzmiał jeden z mazurków polskiego kompozytora i pianisty.

Gruby Benek