• 1
  • 2
poniedziałek, 29 luty 2016 16:55

"Liść Dębu" po raz trzydziesty

Napisane przez AMK

W niedzielne popołudnie, 28 lutego, w Osiedlowym Domu Kultury Spółdzielni Mieszkaniowej w Augustowie odbyło się podsumowanie konkursu literackiego o "Liść Dębu". Tegoroczna edycja była szczególna, bo jubileuszowa – do oceny poetyckiej i prozatorskiej twórczości dzieci i dorosłych jury zasiadło już po raz trzydziesty.

Jak przypomniał Janusz Sowiński, prezes Klubu Literackiego działającego przy ODK, inicjator i organizator konkursu o "Liść Dębu" oraz przewodniczący komisji konkursowej, pierwszy raz do chwycenia za pióra i do podzielenia się efektami swojej pracy zachęcił twórców-amatorów w 1986 roku. Zaproszenie do pisania nie przeszło bez echa, o czym świadczy imponująca liczba prac nadesłanych na pierwszą edycję konkursu – wpłynęło ich aż 96. Z roku na rok rozszerzał się zasięg konkursu, a poziom zgłaszanych utworów oceniano na coraz wyższy. Cel nadrzędny pozostał ten sam: rozbudzenie zainteresowań literackich i integracja osób piszących, dorosłych i młodzieży.

– To bardzo wartościowa rzecz, że przez 30 lat pojawiało się tylu twórców, tylu artystów. Widać, że konkurs spełnia swoją rolę – zauważył obecny na podsumowaniu literackich zmagań burmistrz miasta, Wojciech Walulik. – Bardzo się cieszę, że państwo w swoich pracach pokazujecie nam pewne rzeczy, których na co dzień nie dostrzegamy – dodał od siebie prezes Spółdzielni Mieszkaniowej, Kazimierz Kożuchowski, który wręczał wyróżnienia i nagrody.

Zanim jednak przystąpiono do wyczytania listy nagrodzonych, odbyła się krótka część artystyczna. Uczestnikom konkursu i zaproszonym gościom zagrali i zaśpiewali Emil Kulbacki, Dorota Bujnowska i Damian Jakub Markowski. Na ławeczce pod dębem, nawiązującym do tytułu konkursu, zainscenizowano również powstały na jubileusz wiersz "Ławeczka wspomnień" pióra Janusza Sowińskiego. Członkowie komisji odczytali także wybrane spośród nagrodzonych prac.

Nagrody i wyróżnienia trafiły do:

Poezja dorośli:

I miejsce – Leszek Sobolewski
II miejsce – Erazm Stefanowski
III miejsce – Urszula Sieńkowska Cioch; Iwona Dąbek

Wyróżnienie: Bożena Daniłowicz z Augustowa, Krystyna Gudel z Suchowoli;

Proza dorośli:

II miejsce – Klaudia Paszkowska
III miejsce – Maciej Bogdanowicz

Poezja gimnazja:

Wyróżnienie: Monika Bartoszewicz z Gimnazjum w Janówce,

Proza gimnazja:

I miejsce – Paulina Kolenda (Janówka)
II miejsce – Angelika Pomichter (Białobrzegi)
III miejsce – Aleksandra Purwin (Bargłów Kościelny)

Poezja szkoły podstawowe:

I miejsce – Albert Woroniecki (Janówka), Sebastian Jaśków (Janówka)
II miejsce – Julia Bartoszewicz (Janówka)
III miejsce – Natalia Bernatowicz (Janówka)

Wyróżnienie: Sebastian Garlicki (Jabłońskie), Agnieszka Bagińska (SP3 Augustów), Miłosz Trocki (Janówka), Wiktora Wiśniewska (Janówka), Kinga Bartoszewicz (Janówka);

Proza szkoły podstawowe:

I miejsce – Mateusz Krzywiński (Bargłów Kościelny)
II miejsce – Maciej Ziarko (Bargłów Kościelny)

Fundatorzy nagród: Burmistrz Miasta Augustowa, Starostwo Powiatowe w Augustowie i Spółdzielnia Mieszkaniowa w Augustowie.

Gruby Benek